Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • To view this page ensure that Adobe Flash Player version 10.1.0 or greater is installed.

    Get Adobe Flash player

    - Jobbet med smerte i går

    Marit Bjørgen forberedte seg på at det kom til å gjøre vondt skulle hun vinne 10-kilometeren.

    VIDEO:

  • Marit Bjørgen ble hyllet på Universitetsplassen for tredje gang på en uke. (FOTO: Gorm Kallestad/Scanpix)

    FOTO: Kallestad, Gorm

Overrasket over at publikum kom igjen

UNIVERSITETSPLASSEN (Aftenposten.no): Marit Bjørgen hadde trodd at det skulle bli mindre folk på gullfest i byen. Det ble det ikke.

Les også:

- Det er så utrolig moro at publikum stiller opp kveld etter kveld.

Marit Bjørgen begynner etter hvert å få god rutine fra øverste pallplass på Universitetsplassen. Etter å ha mottatt sin tredje gullmedalje foran et 40.000 hoder stort VM-troll, er hun likevel ikke i nærheten av å bli blasert.

- Jeg hadde trodd at det skulle bli litt mindre folk her i dag, men det var det jo ikke. Når du hører navnet ditt bli ropt opp, er det stort, fortalte Bjørgen. Hun mente at hun nå følte seg som en rockestjerne på scenen. Sist hun var der (lørdag), mente hun at det var en popstjerne hun følte seg som.

Historiske bragder



Når gulljenta Marit Bjørgen nå har fått sitt tredje gull i dette mesterskapet, kan hun fort bli historisk. Det har ikke avgjørende betydning når landslagstrener Egil Kristiansen og Marit Bjørgen sammen skal bestemme seg for den videre VM-ferden.

- Vi tenker ikke på denne historikken i det hele tatt. Nå må vi få dette løpet litt på avstand så skal vi ta vurderingen i løpet av kvelden. Skulle hun klare det er jo det veldig bra, men vi må tenke litt lenger enn bare å ta en rekord, fortalte Egil Kristiansen.

Video

- Jobbet med smerte i går

Marit Bjørgen forberedte seg på at det kom til å gjøre vondt skulle hun vinne 10-kilometeren.

Avgjørelse i morgen



Selv har hun litt lyst til å gå lagsprint på onsdag, men dagen etter er det damestafett.

- Av de øvelsene som gjenstår henger stafetten torsdag og tremila (lørdag) høyest for meg. Ingen avgjørelse er tatt, fortalte Marit Bjørgen.

Hun mente at hun ennå, på medaljeplassen, kjente adrenalinet fra selve løpet fem-seks timer tidligere.

Trenger kreftene



- Jeg synes dagens prestasjon er fantastisk og hun viser jo hva som bor i jenta, når hun virkelig må spa frem krefter her på slutten, sa Egil Kristiansen.

Samtidig har selv ikke Marit Bjørgen et utømmelig forråd energi.

Derfor er det mye som tyder at det ikke er Marit Bjørgen som er makker til Maiken Caspersen Falla på sprintstafetten søndag. Kampen om den plassen står trolig mellom Celine Brun-Lie og Astrid Uhrenholdt Jacobsen.

Les også

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer