Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • To view this page ensure that Adobe Flash Player version 10.1.0 or greater is installed.

    Get Adobe Flash player

    Nye demonstrasjoner i Iran

    - Åtte personer skal ha blitt drept i sammenstøt med politi. Foto: YouTube/Reuters

    VIDEO:

- Åtte drept i sammenstøt i Iran

Kraftige sammenstøt mellom demonstranter og sikkerhetsstyrker.

Hevder tre demonstranter er drept i Iran

I den iranske byen Tabriz har fire demonstranter blitt drept i sammenstøt med politi og sikkerhetsstyrker, ifølge opposisjonen. Til sammen skal åtte opposisjonelle ha mistet livet søndag.

Ifølge nettstedet Jaras, som er talerør for den iranske opposisjonen, er fire personer drept i hovedstaden Teheran, og like mange har mistet livet i sammenstøt i byen Tabriz, nordøst i landet.

Jaras rapporterer også om «mange sårede» i Tabriz.

Nevøen til den iranske opposisjonspolitikeren Mir Hossein Mousavi ble drept i sammenstøt med politiet i Teheran søndag, ifølge en av opposisjonens nettsider.

35 år gamle Ali Mousavi ble drept i sammenstøtene, og han ble fraktet til Ebnesia-sykehus i hovedstaden, melder nettstedet Parlemannews.

- Tre personer drept



Nettstedet Jaras meldte søndag morgen at tre personer ble drept og to andre skadd i skytingen i den iranske hovedstaden. Politiet åpnet ild mot demonstranter som ropte «død over diktatoren», et slagord rettet mot den uforsonlige presidenten Mahmoud Ahmadinejad.

Det ble meldt om skyting også på Enqelab-plassen, et godt stykke fra stedet der de tre demonstrantene ble drept. En røyksky hang i formiddagstimene over sentrum av Teheran, der demonstranter hadde satt fyr på en av politiets motorsykler.

Nekter for drepte demonstranter

Opplysningene er ikke bekreftet fra offisielt iransk hold. Tidligere i dag har iransk politi nektet for at demonstranter har mistet livet.

I følge studentnyhetsbyrået INSA uttaler Teherans politisjef Azizollah Rajabzadeh at "inntil videre har ingen rapporter vært om drap, ingen er inntil videre blitt drept". Det skriver danske Politiken.

Tåregass



Tusenvis av mennesker samlet seg tidligere på morgenen i sentrum av Teheran foran feiringen av den sjiamuslimske høytiden ashura, til minne om profeten Muhammeds dattersønn Hussein. Politiet brukte først tåregass i et forsøk på å spre demonstrantene.

Situasjonen i Iran har de siste dagene vært svært spent. Diplomater sier uroen er etterdønninger etter det omstridte presidentvalget for et halvt år siden, der opposisjonen hevder at deres kandidat Mir Hossein Mousavi ble snytt for seieren. (NTB)

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.

Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.

Tempen halveres til uken

Knallvarmen synger på siste verset. Til uken synker søylen på gradestokken fra 30 til 15 grader i østlandsområdet. I nord blir det fortsatt mye vind og vått.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger