Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • To view this page ensure that Adobe Flash Player version 10.1.0 or greater is installed.

    Get Adobe Flash player

    Unike bilder fra katastrofen

    National Geographic TV har publisert en video fra eksplosjonen på oljeriggen Deepwater Horizon. Opptakene fra riggen er gjort få timer etter ulykken.

    VIDEO:

  • Interne dokumenter viser at BPs ansatte strevde med brønnen under Deepwater Horizon i ukene før den eksploderte og sank.

    FOTO: AFP

- Brønnen er et mareritt

En lang rekke interne BP-dokumenter viser at oljeselskapet tok flere snarveier som økte risikoen ved den allerede ustabile brønnen. Interne protester ble ikke hørt.

Flere interne BP-dokumenter, blant annet en mailutveksling der den katastrofale brønnen beskrives som både "et mareritt" og "en gal brønn", viser et mønster der oljeselskapet tar en hel rekke risikable avgjørelser for å spare tid og penger i ukene før riggen Deepwater Horizon eksploderte.

Det går frem av et brev energikomiteen i Kongressen har sendt til oljeselskapet. Komiteen krever at BP stiller til høring på torsdag.

Ifølge brevet peker dokumentene ut minst fem områder der selskapet gjorde beslutninger som "økte faren ved den katastrofale brønnen". Blant annet skal selskapets valg av design på brønnen, beslutninger om forberedelser og tester av sementarbeidene, samt manglende testing av forseglingen på brønnen, ha økt risikoen.

Trosset advarsler



Til sammen utgjør dokumentene det sterkeste beviset hittil på at BP bærer hovedansvaret for oljekatastrofen i Mexicogulfen, skriver New York Times.

Noen av avgjørelsene ser ut til å gå på tvers av industriens egne retningslinjer og ble gjort til tross for advarsler fra BPs egne ansatte og eksterne leverandører, sier komitéformann Henry Waxman.

En talsmann for BP viste overfor avisen til torsdagens høring, og sa at toppsjefen Tony Hayward sikkert ville komme inn på disse spørsmålene under høringen.

(Artikkelen fortsetter under bildet)

Barack Obama besøkte i går de oljerammede statene.

FOTO: Charles Dharapak

Skyhøye kostnader



Før den tid skal toppsjefene i BP møte Barack Obama i Det hvite hus for å prøve å depmpe den massive kritikken som har kommet fra presidenten de siste ukene. Ifølge The Guardian vil BP være på tilbudssiden, og blant annet tilby å droppe det neste utbyttet til eierne og fastholde løftet om å betale erstatning til alle som blir rammet.

BP skal imidlertid være skeptisk til det siste kravet som er kommet fra det amerikanske Senatet om å sette 20 milliarder dollar inn på en konto øremerket til erstatningsutbetalinger og opprydningskostnader. Summen er fire ganger så høy som BPs estimat på hvor mye dette vil koste, og Senatet understreker at dette ikke skal ses på som et tak på oljeselskapets erstatningsansvar.

I tillegg har BP allerede mottatt sivile søksmål for 15 milliarder dollar. Til sammen kan summen altså komme opp i 34 milliarder dollar. I tillegg er aksjekursen til BP halvert på de snart to månedene brønnen under den havarerte riggen Deepwater Horizon har spydd ut olje.

(Artikkelen fortsetter under bildet)

En innbygger på Grand Isle i Louisianna har "begravet" arter og aktiviteter som kan være historie som følge av oljekatastrofen, i hagen sin. FOTO: SAUL LOEB/ AFP

FOTO: SAUL LOEB

Kaotisk opprydning



Selskapets mange forsøk på å stoppe lekkasjen fra brønnen har ennå ikke lykkes, og nå får BP også krass kritikk for opprydningsarbeidet.

Tusenvis av båter, flere titusen mennesker og milevis med lenser er satt inn i arbeidet for å hindre oljen i å nå land. Men ifølge kilder New York Times har snakket med, har opprydningsarbeidet helt fra starten vært preget av mangel på forberedelser, organisering og klare linjer mellom lokale myndigheter, statlige myndigheter og BP.

Resultatet er at kyststripen og dyrelivet har blitt påført unødvendig store skader, skriver avisen.

Senere i dag taler Barack Obama til folket om oljekatastrofen fra det ovale kontor i Det hvite hus. Les mer om talen på Aftenposten.no.

Mange tusen båter har lagt ut milevis med lenser for å hindre oljen i å nå land - med begrenset hell. FOTO: CHRIS GAYTHEN/ AFP

FOTO: Chris Graythen

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.

Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.

Tempen halveres til uken

Knallvarmen synger på siste verset. Til uken synker søylen på gradestokken fra 30 til 15 grader i østlandsområdet. I nord blir det fortsatt mye vind og vått.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger