Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • De verste hendelsene i Abu Ghraib er ikke dokumentert, mener filmskaperen bak "Standard Operating Procedure".

    FOTO: AP

– Det verste fra Abu Ghraib er fortsatt ukjent

De verste amerikanske overgrepene i det beryktede Abu Ghraib-fengselet utenfor Bagdad er fortsatt ukjente, sier filmregissøren Errol Morris.

Han er på filmfestivalen i Berlin for å presentere dokumentarfilmen «Standard Operating Procedure», den første dokumentarfilmen som noen gang har deltatt i den offisielle delen av Berlins filmfestival.

– De verste hendelsene i Abu Ghraib ble ikke fotografert. Altså har vi ingen bevis, sier Morris til det tyske nyhetsbyrået DPA.

Han mener at de enkeltbildene som er blitt offentlig kjent, der amerikanske soldater mishandler fanger, fjerner oppmerksomheten fra de verste hendelsene.

– Barn ble arrestert. Fangene ble tilfeldig valgt ut og holdt innesperret uten håp om å bli satt fri eller mulighet til advokatbistand, sier Morris.

Han sammenligner Abu Ghraib med en konsentrasjonsleir, «selv om begrepet er historisk belastet,» som han sier.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.

Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.

Tempen halveres til uken

Knallvarmen synger på siste verset. Til uken synker søylen på gradestokken fra 30 til 15 grader i østlandsområdet. I nord blir det fortsatt mye vind og vått.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger