- Eksplosjonen i Nairobi var et terrorangrep

Minst 28 personer ble såret i en kraftig eksplosjon i Kenyas hovedstad Nairobi. Statsminister Raila Odinga sier det var et terrorangrep.

- Dette er terror. Det er en avskyelig handling, vi er truet, men vi kommer ikke til å la oss kue, sa statsminister Raila Odinga da han besøkte stedet som ble rammet mandag.

Eksplosjonen skjedde i Moi Avenue, som ligger i byens handelsstrøk. Ifølge kenyansk Røde Kors er tilstanden til minst fire av de 28 sårede kritisk.

Røyklagt sentrum

Tykk røyk lå over sentrum av byen etter eksplosjonen, som politiet først gikk ut ifra var en ulykke.

- Det var trolig en elektrisk feil, sier politiinspektør Mathew Iteere.

Det statlige strømselskapet sa imidlertid senere at undersøkelser viste at alle sikringer var intakt.

- Derfor er det ikke mulig at eksplosjonen skyldtes elektrisk feil, het det i en uttalelse fra Kenya Power.

Flere angrep

Kenya er blitt rammet av en rekke granatangrep etter at landet i oktober i fjor sendte soldater inn i nabolandet Somalia for å hjelpe til med å slå ned på den al-Qaida-støttede al-Shabaab-geriljaen. Forrige måned advarte geriljaen nok en gang om hevnangrep.

Også den amerikanske ambassaden i Kenya advarte i april om mulige angrep mot hoteller og offentlige bygninger i Nairobi.

- Tidspunkt for angrepene er ikke kjent, men ambassaden har grunn til å tro at planleggingen av et mulig angrep er i siste fase, opplyste ambassaden.

I 1998 ble den amerikanske ambassaden i Nairobi utsatt for et kraftig angrep da en lastebil fylt med sprengstoff eksploderte idet den kjørte inn i bygningen. 213 personer ble drept

(©NTB)

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

- 20 barn blant de døde

Skal ha druknet da tornadoen traff skolen.

Sov i Sofienbergparken i protest mot overnattingsforbud

Mellom 150 og 200 personer samlet seg mandag kveld for å sove i Sofienbergparken i protest mot bystyrets vedtak om overnattingsforbud ute i Oslo.

Tjenester