• - Dette er et tredobbelt jordskjelv

    Ola Storeng om hvilke konsekvenser sexovergrepet får.

    VIDEO:

- Et tredobbelt jordskjelv

Økonomiredaktør Ola Storeng kommenterer Frankrikes sexskandale.

Lørdag ble Det internasjonale pengefondets (IMF) generaldirektør Dominique Strauss-Kahn pågrepet i New York.

Sosialistpartiets store favoritt til presidentvalget i 2012 er siktet for seksuelt overgrep, voldtektsforsøk og frihetsberøvelse.

Svært sårbar



Ola Storeng sier dette er et tredobbelt jordskjelv.

- Det kan forandre hvem som blir Frankrikes neste president, gi IMF en ny sjef og svekke den rollen IMF har i å forsøke å løse eurokrisen.

Men økonomiredaktøren sier vi må ta forbehold om at saken kan være falsk. Likevel er nok sjansene hans i valgkampen er ferdig.

- At han tidligere har hatt en sexhistorie i IMF, gjør ham svært sårbar.

En fransk JFK



Storeng beskriver Dominique Strauss-Kahn som en glamorøs mann.

- I Frankrike er han kjent under sine initialer DSK, en fransk JFK som lykkes på alle arenaer. Han spiller en nøkkelolle i eurokrisen.

Det kan ligne på et filmmanus.

- Historien om en naken mann som løper rundt på et hotell i New York, løper fra mobilen og blir plukket opp av et fly, som blir stanset i dét det skal ta av.

- Dette kan ikke ende bra, sier Storeng.

Strauss-Kahn sitter nå i en celle på politistasjonen i Harlem og vil i løpet av dagen bli stilt for en domstol.

Les også:

Les også

Siste fra seksjon

Fakta

Dominique Strauss-Kahn * Alder: 61 år. * Født i Frankrike, men delvis oppvokst i Marokko. Utdannet ved handelsskolen HEC Paris og eliteuniversitetet Sciences Po. * Skilt to ganger, men er nå gift med Anne Sinclair, en fremtredende journalist i Frankrike. * Har vært handelsminister og finansminister. Var arkitekten bak politikken som gjenreiste den franske økonomien på slutten av 1990-tallet, ved å redusere Frankrikes offentlige gjeld og privatisere statlige selskaper. * Måtte forlate regjeringen i 1999 fordi han ble anklaget for å være involvert i korrupsjon. Han ble frifunnet i retten. * Han mislyktes i forsøke på å bli sosialistenes presidentkandidat i 2006. * Som sjef for Det internasjonale pengefondet (IMF) fra 2007 har han hatt en sentral rolle i organisasjonens arbeid med finanskrisen.

Det internasjonale pengefondet (IMF)

* IMF (International Monetary Fund) jobber for å fremme internasjonalt pengesamarbeid, ordnede valutaforhold, stabil økonomisk vekst, høy sysselsetting og for å gi finansiell bistand til fattige land. * Organisasjonen har 185 medlemsland. * IMF ble grunnlagt samtidig med Verdensbanken i 1945

Flere bilder

Dominique Strauss-Khan har tilbragt natten i varetekt i New York. ARKIVFOTO: NICHOLAS KAMM/AFP FOTO: NICHOLAS KAMM

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Britisk kvinne konfronterte angriperne i London

En britisk kvinne som konfronterte de to mennene som drepte en mann i London onsdag, er blitt den store helten i den blodige affæren.

- Du skjønner med en gang at de er ektefeller og ikke fedre

Amerikansk fotograf forteller om det prisvinnende barnebrud-bildet hun tok i Jemen.

Tjenester