Utskrift er sponset av InkClub InkClub

- Facebook sunt for barn og unge

Å bruke tjenester som Facebook og messenger er sunt for barnas utvikling.

Les også:
Amerikanske forskere mener nå at barn og unge slett ikke kaster bort tiden når de sitter foran PC-en med Facebook, messenger og andre interaktive tjenester på nettet. Aktiviteten er i stedet en viktig del av deres utvikling, skriver Berlingske Tidende.Forskere fra University of Southern California og University of California, Berkeley, har studert 800 barn og deres online-vaner. Dette er en av de mest omfattende undersøkelsene som noensinne er gjennomført om temaet.

Likesinnede

Og forskerne konkluderer med at det er blitt en naturlig og uunngåelig del av barn og unges utvikling å benytte Facebook, Myspace, messenger og andre lignende tjenester på nettet der de kan utveksle kommentarer, videoer og andre ting. Gjennom online-aktiviteten danner de unge sin egen identitet og selvstendighet. De bruker messenger og mobiltelefonen til å vedlikeholde og utdype de vennskap de har i den virkelige verden. Andre unge oppsøker likesinnede på nettet, som de igjen deler sære interesser med. Dette er ifølge forskerne noe foreldrene til dagens barn og unge ikke trenger å bekymre seg for.

- Nyttig kunnskap

Ifølge Berlingske Tidende er den konstante tilstedeværelsen av digitale muligheter med på å utvide barnas sosiale omgangskrets, frihet og muligheter for selvstendig læring. Mizuko Ito, som står i spissen for undersøkelsen, understreker også at ungdom som er aktive på nettet, er med på å skaffe seg kunnskaper som blir nyttige i fremtidens arbeidsliv. - Det er viktig at også skolene følger med på den hurtige utviklingen på nettet og at de lar de unge dyrke sine interesser, sier forskeren.

Les også

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.

Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.

Tempen halveres til uken

Knallvarmen synger på siste verset. Til uken synker søylen på gradestokken fra 30 til 15 grader i østlandsområdet. I nord blir det fortsatt mye vind og vått.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger