Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Hizbollah satte fredag TV-bygningen til det regjeringsvennlige Future TV i brann. Stasjonen er eid av familien til avdøde Rafiq Hariri, tidligere statsminister.

    FOTO: RAMZI HAIDAR / AFP PHOTO

- Hizbollahs maktovertakelse er et kupp

Regjeringen mener Hizbollah har kuppet makten ved å ta kontroll over deler av Libanons hovedstad Beirut. 13 mennesker er drept i urolighetene.

Mer om den dramatiske situasjonen: Libanon er på kanten av borgerkrig Beirut brenner

– Det væpnede og blodige kuppet som pågår, har som mål å få Syria tilbake i Libanon og gi Iran tilgang til Middelhavet, skriver regjeringskoalisjonen i en uttalelse lest opp av den kristne lederen Samir Geagea.

Samtidig flykter flere hundre mennesker, deriblant utlendinger og syriske arbeidere, over grensa til Syria for å slippe unna urolighetene. Menn, kvinner og barn står i kø for å komme seg ut av landet ved Arida-grenseovergangen i nord og Masnaa-overgangen i øst, forteller en AFP-reporter.

Hizbollah-bevegelsen tok tidligere fredag kontroll over de muslimske delene av Beirut etter harde kamper mot regjeringsvennlige sunnimuslimske grupper. Minst 13 mennesker er drept og 30 såret i kampene mellom de rivaliserende gruppene.

Flyplass stengt

Bildene fra Libanons hovedstad minner om den blodige borgerkrigen fra 1975 til 1990.

Både flyplassen og havna i Beirut er stengt på grunn av kampene. Regjeringshæren holder seg i bakgrunnen, av frykt for å bli trukket inn i kampene. Hæren risikerer å splittes etter religiøse skillelinjer dersom den engasjerer seg i kamper mot den ene eller andre religiøse gruppen.

Ber om krisemøte

Resten av Midtøsten følger nervøst med på kampene i en tid da forholdet mellom sjia- og sunnimuslimer er svært spent i flere land. Samtidig spøker konflikten mellom Iran og USA i bakgrunnen: Hizbollah er støttet av Iran, mens den provestlige regjeringen har USAs erklærte støtte. USA gjentok fredag sin støtte til statsminister Fuad Sinioras regjering.

Saudi-Arabia tok samme dag initiativ til et ekstraordinært krisemøte i Den arabiske liga i Kairo om situasjonen i Libanon.

Tok TV-stasjon

Skuddvekslingene og eksplosjonene avtok i løpet av fredag, åpenbart fordi Hizbollah var i ferd med å nedkjempe sine motstandere.

Tidligere på dagen inntok en gruppe Hizbollah-tilhengere lokalene til den provestlige TV-stasjonen Al-Mustaqbal (fremtiden) og tvang den til å stanse sendingene. Stasjonen eies av Saad-al-Hariri, som har en lederrolle i den USA-støttede regjeringskoalisjonen i Libanon. Hans avis, som også heter Al-Mustaqbal, ble satt i brann av Hizbollah-tilhengere. Brannvesenet klarte å slukke brannen.

Det ble også skutt en rakett mot det strengt bevoktede huset til Hariri i Vest-Beirut. Ingen ble såret i rakettangrepet.

– Krigserklæring

Kampene startet etter at den provestlige regjeringen tidligere i uka ville stoppe et telenettverk drevet av Hizbollah. Hizbollah-leder Hassan Nasrallah erklærte torsdag at dersom regjeringen «fortsetter å slå ned på hans gruppe, er det ensbetydende med en krigserklæring».

Kampene de siste dagene er de til nå blodigste i den 17 måneder lange maktkampen mellom opposisjonen, med Hizbollah i spissen, og regjeringen. Den provestlige regjeringen har et svært knapt flertall i nasjonalforsamlingen.

Regjeringen har vært så godt som lammet siden Hizbollahs statsråder gikk ut av koalisjonen i november 2006.

Utenriksdepartementet fraråder nå norske borgere å reise til Libanon.

Rømmer landet

Tidligere fredag kom det meldinger om at flere hundre mennesker, deriblant utlendinger og syriske arbeidere, strømmer over grensa til Syria for å slippe unna de nye urolighetene i Libanon.

Menn, kvinner og barn står i kø for å komme seg ut av landet ved Arida-grenseovergangen i nord og Masnaa-overgangen i øst, forteller en AFP-reporter.

- Jeg har vært her i over to og en halv time og har allerede mistet to knapper i skjorta mi på grunn av kaoset, sier en av de ventende ved Arida-overgangen.

Også briter, amerikanere, tyskere og kyprioter er blant dem som ønsker å reise på grunn av den spente situasjonen som har oppstått de siste dagene.

En rekke arabiske land har allerede begynt å evakuere sine statsborgere fra Libanon.

Den eneste internasjonale flyplassen i landet har vært mer eller mindre stengt siden onsdag på grunn av krisen mellom den Hizbollah-ledede opposisjonen og regjeringen.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.

Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.

Tempen halveres til uken

Knallvarmen synger på siste verset. Til uken synker søylen på gradestokken fra 30 til 15 grader i østlandsområdet. I nord blir det fortsatt mye vind og vått.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger