Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Solheim og Morales under en pressekonferanse i forbindelse med besøket torsdag. FOTO: BERIT ROALD/SCANPIX

    FOTO: Roald, Berit

- Hvis de kom over en lama, slaktet de den og delte med naboene, som var like fattige

Oppveksten til verdens første urfolkspresident gjorde inntrykk på Erik Solheim, som var vert for Evo Morales' offisielle norgesbesøk. Men de snakket mest om klima.

I går kveld kom Bolivias president, Evo Morales, på norgesbesøk. Både i går og i dag har han vært sammen med miljø- og utviklingsminister Erik Solheim. De to har hatt flere samtaler om verdens klimautfordringer, holdt pressekonferanse sammen i Oslo torsdag, og arrangerte et dialogmøte på Universitetet i Oslo (UiO) for studenter og andre interesserte torsdag.

Til Aftenposten.no sier Solheim at han er svært fornøyd med møtet.

- Det viktigste vi diskuterte var klimaspørsmål. Morales fortalte blant annet om breer i Andesfjellene som er forsvunnet, noe som er av fundamental betydning for vannforsyningene. Mange steder hvor folk før kunne stå på ski er dette ikke mulig lenger, sier Solheim.

Kapitalisme eller« Moder Jord»



Under møtet med studentene ved UiO erklærte Morales blant annet følgende: «Vi kan redde kapitalismen, eller vi kan redde Moder Jord».

- Det er klart at Moder Jord må reddes, men vi har ikke tid til å vente på at kapitalismen avskaffes, sier Solheim.

Bolivia og klimatoppmøtene



Bolivia var blant landene som ikke var spesielt fornøyd med klimatoppmøtet i København i desember, og har ikke signert slutterklæringen for møtet, ifølge Solheim fordi landet ikke synes slutterklæringen går langt nok i sine løfter.

- I Norge er vi heller ikke helt fornøyd med slutterklæringen og skulle gjerne hatt med mer, men vi har signert protokollen, fordi det er en begynnelse, sier Solheim.

Forrige måned var det nettopp i Cochabamba, Bolivia at Folkets klimakonferanse gikk av stabelen, fra 19. til 22. april.

Det var en alternativ konferanse til FNs klimatoppmøter, hvor urfolk og uavhengige organisasjoner var samlet, i alt 35.000 deltakere i byen som nordmenn flest forbinder med en mye omtalt kokainsmuglingssak.

- Vi diskuterte konferansen i Cochabamba, og her vektla Morales viktigheten av urfolks mulighet til å bidra. Men det er viktig for meg å understreke at denne konferansen ikke nødvendigvis er det samme som Bolivias politikk, sier Solheim.

Han håper COP16, klimatoppmøtet i Cancún i Mexico i desember i år vil bli en suksess, og mener Bolivia kan være med å bidra til det, selv om landet var et av dem som ikke var så veldig konstruktive i København.

- Vi har flere samarbeid mellom europeiske og sør-amerikanske land, og ønsker et samarbeid med Bolivia i forkant av klimatoppmøtet velkommen.

Jeg tror ikke vi har spist kylling. Vi hadde fisk både i går og til lunsj i dag Erik Solheim

Folkets klimakonferanse hadde 35.000 deltakere fra 100 land, og var ikke heeelt som FN-toppmøtet. Her tygges kokablader under avslutningsseremonien. FOTO: REUTERS

FOTO: DAVID MERCADO

Ingen kylling til Morales



President Morales fikk oppmerksomhet da han under Cochabamba-konferansen i april kom med et meget spesielt ernæringsråd.

- Hvis du ikke vil ende opp som skallet eller homoseksuell, ikke spis kylling, sa han under åpningsseremonien, ifølge Los Angeles Times.

Bakgrunnen for dette skal angivelig være at kyllingprodusentene injiserer kvinnelige hormoner i kyllingene, noe som kan føre til at menn som spiser kyllingen «støter på problemer med å være menn».

Ifølge Solheim har ikke den bolivianske presidenten fått servert kylling under norgesbesøket.

- Jeg tror ikke vi har spist kylling, nei. Vi hadde fisk både i går og til lunsj i dag, forteller Solheim, og antydet at bakgrunnen for fisk på menyen er at Morales har ytret seg kritisk til vestlig kyllinghold.

Det er utrolig inspirerende for urfolk at han som indianer har blitt president i et land med 10 millioner innbyggere Erik Solheim

Demokratisk vårløsning



Alt i alt er Solheim fornøyd med Morales’ besøk.

- Dette har vært en rik anledning til å bli kjent med ham som privatperson. Han har fortalt om sin fattige oppvekst som indianer i Bolivia, hvordan de hvis de kom over en lama slaktet den og delte med naboene, som var like fattige og kokte suppe på et bein i en måned. Det er utrolig inspirerende for urfolk over hele verden at han som indianer har blitt president i et land med 10 millioner innbyggere, sier Solheim.

Også i Brasil er det en mann av folket, populære Luiz Inácio Lula da Silva, vanligvis kjent som Lula, som er president. Lula lærte ikke å lese før han var ti år gammel, og begynte å jobbe som skopusser da han var 12.

- Det er en demokratisk vårløsning i Sør-Amerika nå, noe helt annet enn da militære styrte landene, og vi kan se paralleller til det som skjedde i Norge på 30-tallet, det var først da arbeiderbevegelsen fikk politisk makt og innflytelse, sier Solheim.

Torsdag går ferden videre til Karasjok, hvor Morales besøker sametinget og møter sametingspresident Egil Olli.

- Han håpet også å få tid til litt fotballspilling i midnattssolen, forteller Solheim.

Han håpet også å få tid til litt fotballspilling i midnattssolen Erik Solheim om Morales besøk til Karasjok

President Morales er en engasjert fotballspiller. Her trikser han litt med ballen under folkets klimakonferanse i Cochabamba i april. Tidligere har han utfordret Chiles president med lærkula. FOTO: AP

FOTO: Dado Galdieri

Olje for utvikling i Bolivia



Morales og Solheim har også hatt et møte med Olje for Utvikling (OfU), regjeringens program fra 2005 for å hjelpe utviklingsland med utvikling av en oljeindustri som i første rekke kommer landet, og ikke internasjonale aktører, til gode.

- Vi hadde en grundig gjennomgang, og Morales var engasjert, lyttende og foroverlent. Her har vi mye å lære bort i Norge, forteller Solheim.

Han peker blant annet på at det bør være en god del statlig kontroll og regulering av oljeindustrien, slik det er i Norge, hvor oljen eies av det norske folk, og ikke av Statoil.

Les også

Siste fra seksjon

*Født 26. oktober 1959 i Oruro-distriktet. *Indianer fra aymara-folket *Tidligere kokabonde *Fagforeningsleder fra 1985 *Medlem av parlamentet mellom 1997 og 2002, da et flertall av parlamentet vedtok å frata ham hans sete *Fra 1999 generalsekretær for partiet Movimiento Al Socialismo (MAS) *Stilte som kandidat i presidentvalget i 2002 og kom på andre plass *President siden januar 2006 *Bolivias første president som regner seg som indianer

Relaterte bilder

Erik Solheim er vert for Morales under det offisielle besøket, og møtte den bolivianske presidenten opå Gardermoen onsdag. FOTO: TROND VIKEN UTENRIKSDEPARTEMENTET FOTO: Trond Viken, Utenriksdepartementet

Kong Harald mottok Evo Morales til høytidelig audiens på Slottet torsdag. FOTO: KYRRE LIEN/SCANPIX FOTO: Lien, Kyrre

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.

Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.

Femåring lå to minutter under vann, sendt til sykehus

En gutt (5) ble reddet opp fra vannet i Hvervenbukta i Oslo.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger