-
Karl Roves (t.v.) viktigste korstog i memoarboken er å tilbakevise at Bush løy for å få til invasjonen i Irak.FOTO: ARKIVRON EDMONDS/AP
- Jeg var ikke Bushs hjerne
Karl Rove avviser mytene om seg selv.
AV: alf ole ask
Det var demonstranter utenfor som krevde ham arrestert for krigsforbrytelser. Møtet ble avbrutt av folk med fyrop og plakater. Alt var som det skulle være da den norskættede Karl Rove onsdag møtte newyorkerne. Hjernen bak George W. Bush’ valgseire presenterte sitt omfangsrike forsvarsskrift, Courage and Consequence: My Life as a Conservative in the Fight.
Den som hadde ventet at Rove skulle lette på sløret og komme med «sannheten» om Bush, ble skuffet. Dette er beretningen fra et lojalt petimeter, slik boken er blitt karakterisert.
Korstog.
Hans viktigste korstog er å tilbakevise at Bush løy for å få til invasjonen i Irak.
Rett nok var det ikke sant at Saddam Hussein hadde masseødeleggelsesvåpen. Der tok etterretningen feil. Men på bakgrunn av de opplysningene en hadde, var det korrekt å gå til krig, hevder Rove. Man kunne ikke ta sjansen på at den irakske diktatoren hadde masseødeleggelsesvåpen. Derfor hverken løy eller forledet presidenten noen.
Han ramser opp en rekke demokrater som hadde hatt tilgang til den samme informasjon fra etterretningstjenesten som presidenten. De talte og stemte for krig i Kongressen.
–De gjorde seg opp sin egen mening. Ingen av dem ble forledet av Bush, tordner han på møtet.
Rove innrømmer at det neppe hadde blitt invasjon i Irak, dersom en hadde visst at Saddam Hussein ikke hadde masseødeleggelsesvåpen. Kongressens flertall ville ikke stemt for.
Utfordreren.
I dag er Rove blant annet kommentator for TV-selskapet Fox News og spaltist. Han gir råd til dem som spør og betaler.
På spørsmål om hvem han tror blir den neste republikanske presidentkandidaten, sier han at det er det altfor tidlig å mene noe om.
I boken og på møtet onsdag kveld, bruker Rove mye av tiden på å tilbakevise myter om seg selv. Han er blitt fremstilt som selve symbolet på skitne valgkamptriks, selv om slike var velkjent i amerikansk politikk før hans tid. Få skal ha raffinert dem som Rove gjorde, hevdes det.
Et av de styggeste eksemplene er fra republikanernes nominasjonskamp i 2000 i Sør-Carolina. Det ble spredd rykter om at John McCain hadde et farget barn utenfor ekteskap. Sannheten var at ekteparet McCain hadde adoptert et foreldreløst barn fra Bangladesh.
Bush vant Sør-Carolina, og dermed var hans antatt sterkeste utfordrer ute av spillet.
Tøff oppvekst.
Rove avviser at han sto bak dette og flere av de andre skitne triksene.
–Men den største myten er at jeg var Bushs hjerne. Han er en smart og god leder. Folk som ikke likte politikken hans, forsøkte å redusere ham ved å fremstille meg som hans hjerne, forklarer Rove.
Det mest oppsiktsvekkende i boken, vil mange hevde, er detaljene fra Karl Roves oppvekst. Han forteller åpent om morens selvmord.
Han var i slutten av tenårene da han fikk vite at mannen han kalte far ikke var hans far. I tillegg spekulasjonene om farens homofili.
Han innrømmer at det ikke har vært lett å være så åpen omkring dette.
I årene i Det hvite hus hadde Rove klengenavnet «The Norwegian.» Han lyser opp da jeg gir ham visittkortet mitt. I boken skriver han følgende hilsen til min kone og meg: Best wishes from a fellow Norwegian (American) Karl Rove.
Les også
Siste fra seksjon
-
Massedemonstrasjon mot Georgias president
Titusenvis av mennesker deltok søndag i en demonstrasjon mot Georgias president Mikhail Saakasjvili i hovedstaden Tbilisi.
27 mai 2012 23:25
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.
Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.
Femåring lå to minutter under vann, sendt til sykehus
En gutt (5) ble reddet opp fra vannet i Hvervenbukta i Oslo.
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- England v West Indies – day three as it happened | Rob Smyth and Rob Bagchi
- A belligerent Eurovision night fit for a broken Europe
- Cheryl Cole: 'I've dined with Prince Charles, but I've also sat in a crack den'
- Eurovision Song Contest 2012 final from Baku – as it happened
- Norway v England – as it happened | Jacob Steinberg

