-
Brasils president Lula da Silva og hans iranske kollega Mahmoud Ahmadinejad er blitt enige om en ny atomvåpenavtale.FOTO: SCANPIX
- Lurt inn i Irans atomavtale
Tyrkia og Brasil er blitt enige med Iran om å bytte lavanriket uran mot høyanriket. Israel beskylder Teheran for lureri.
Avtalen ble undertegnet mandag i Teheran.
Ifølge avtalen skal Iran sende 1200 kilo lavanriket uran til nabolandet Tyrkia mot å få høyanriket uran til å drive en forskningsreaktor, heter det i offisielle meldinger fra Irans utenriksdepartement.
- Manipulert
En offisiell israelsk representant sier i en første kommentar at Iran har manipulert Brasil og Tyrkia inn i avtalen.
– Iranerne har manipulert Tyrkia og Brasil ved å late som de aksepterer at en del av deres uran anrikes på tyrkisk jord, sier den israelske representanten som krever å få være anonym.
– Men iranerne har allerede drevet med lignende lureri ved å late som om de aksepterer en slik prosedyre, for senere å trekke seg fra avtalen, sier han.
Dempe frykt
Målet til Iran er å dempe den internasjonale frykten for hva som er Teherans egentlige mål for landets atomprogram. Vestlige stormakter og Israel er overbevist om at Iran vil utvikle atomvåpen, mens iranerne selv hevder de bare vil produsere atomkraft til fredelige formål.
Tyrkias utenriksminister Ahmet Davutoglu mener avtalen fjerner behovet for FN-sanksjoner mot Iran, og Irans president Mahmoud Ahmadinejad sier han håper at stormaktene nå vil gå inn i nye samtaler.
– Jeg håper de går inn i samtaler med en ærlig, respektfull og rettferdig holdning og verdsetter det store arbeidet som er begynt i Teheran, sa Ahmadinejad ifølge nyhetsbyrået IRNA mandag.
Fortsetter å anrike
Da avtalen var i boks, rapporterte nyhetsbyrået IRNA at Iran vil fortsette å anrike uran opp til 20 prosent.
– Selvsagt vil anrikingen fortsette i vårt eget land, sier talsmann Ramin Mehmanparast for Irans utenriksdepartement. Det var denne anrikingsgraden de begynte med i februar, og som utløste nye fordømmelser av landet.
Utenriksminister Manouchehr Mottaki sier Tyrkia må levere tilbake lavanriket uran «øyeblikkelig og betingelsesløst» dersom den underskrevne avtalen ikke blir satt ut i livet.
Både Brasils president Lula da Silva og Tyrkias statsminister Recep Tayyip Erdogan var søndag i Teheran og deltok i samtaler om den nye avtalen.
Etter 18 timers forhandlinger kom avtalen med iranske myndigheter på plass.
Opp til IAEA
Frankrikes utenriksminister Bernard Kouchner sier i en kommentar at det er FNs atomenergiorgan IAEA som må si hvordan det vurderer den nye avtalen.
Også Tyskland understreker IAEAs rolle.
– Det er selvfølgelig fortsatt viktig at Iran inngår en avtale med IAEA, sier regjeringstalsmann Christoph Steegmans.
– IAEA kan ikke erstattes av andre land.
Avtalen svarer ikke på alle spørsmål som Irans atomprogram reiser, ifølge EUs utenrikspolitiske sjef Cathrine Ashton.
– Hvis den rapporterte avtalen gir resultater, ønsker vi den selvsagt velkommen. Men den besvarer ikke alle bekymringer om Irans atomprogram, sier en talsmann for Ashton.
Ifølge en talsmann for Irans utenriksdepartement vil Det internasjonale atomenergibyrået (IAEA) bli informert om avtalen «i løpet av en uke».
Les også
Siste fra seksjon
-
Massedemonstrasjon mot Georgias president
Titusenvis av mennesker deltok søndag i en demonstrasjon mot Georgias president Mikhail Saakasjvili i hovedstaden Tbilisi.
27 mai 2012 23:25
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.
Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.
Femåring lå to minutter under vann, sendt til sykehus
En gutt (5) ble reddet opp fra vannet i Hvervenbukta i Oslo.
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- England v West Indies – day three as it happened | Rob Smyth and Rob Bagchi
- A belligerent Eurovision night fit for a broken Europe
- Cheryl Cole: 'I've dined with Prince Charles, but I've also sat in a crack den'
- Eurovision Song Contest 2012 final from Baku – as it happened
- Norway v England – as it happened | Jacob Steinberg

