Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • FN-topp Antonio Maria Costa sier at penger fra organisert kriminalitet ble hvitvasket gjennom flere banker under finanskrisen. FOTO: AP

    FOTO: Musadeq Sadeq

- Narkopenger reddet banker

FN-topp sier at penger fra organisert kriminalitet reddet banker gjennom finanskrisen.

Les også:

Antonio Maria Costa er leder for FN-kontoret mot narkotika og kriminalitet. Han mener nå å ha bevis for at penger fra narkohandel og annen organisert kriminalitet var til stor hjelp for flere banker da finanskrisen truet som verst.

Narkopenger var eneste mulighet



- I siste halvdel av 2008 var det vanskelig for banker å få tak i likvide midler. Banksystemet ble i praksis lammet fordi bankene ikke ville låne hverandre penger. I mange tilfeller var penger fra narkohandel det eneste som var å få tak i. Det er tegn som tyder på at noen banker ble reddet på dette viset, sier Costa til The Observer.

Disse pengene har nå gått inn i det offisielle kretsløpet, og er dermed i praksis hvitvasket, sier Costa.

Han vil ikke si mer spesifikt hvilke banker det er snakk om, siden hans jobb er "å påpeke problemet, ikke fordele skyld".

Kontrollsystemer fungerte under krisen



Rune Grundekjøn, spesialrådgiver i Kredittilsynet, er skeptisk til Costas utspill.

- Det er en kjensgjerning at svarte penger hver dag kjøres gjennom banksystemet, men at det skulle ha smurt systemet spesielt godt i bankkrisen har jeg ingen kommentar til. Det må nesten stå for Costas regning.

Banksystemer over hele verden har deteksjonssystemer som skal avsløre om penger kommer fra organisert kriminalitet, sier Grundekjøn.

- All mistenkelig aktivitet skal rapporteres inn. Dette skal forhindre at en får inn kriminelle penger i systemet, og det er ingen indikasjon på at dette systemet ikke skal ha fungert under finanskrisen.

Enorme summer



FN anslår inntektene fra organisert kriminalitet til å være 325 milliarder dollar. Disse pengene har vansligvis blitt oppbevart i kontanter eller flyttet utenlands for å gjemme dem fra myndighetene. De nye bevisene til Costa, som antyder at narkopenger har blitt tatt inn i kretsløpet igjen, skal komme fra kilder i Storbritannia, Sveits, Italia og USA.

- Kriminalitet foregår uavhengig av en finanskrise. Pengestrømmen fra kriminelle vil ikke stoppe opp, så relativt sett kan det ha vært mer narkopenger i omløp under finanskrisen, sier Grundekjøn. Men han påpeker at reglene mot hvitvasking ble utarbeidet nettopp for å stoppe flyten av narkopenger, og har senere blitt utvidet også til andre felt.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger