Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Obama er ventet å komme med en plan for hvordan han ønsker å nå sitt mål om en atomvåpenfri verden.

    FOTO: AP/CHARLES DHARAPAK

– Obama vil kutte i USAs atomvåpenlager

Det er ventet at USAs president Barack Obama vil love kutt i USAs atomvåpenlager, under en tale i Praha søndag.

Les mer

Obama skal også komme med løfter om å jobbe for en internasjonal avtale som skal stanse all produksjon av spaltbart materiale til bruk i atomvåpen, han håper å kunne få et omfattende testforbud ratifisert i Senatet og han vil invitere til et globalt toppmøte om kjernefysisk sikkerhet. Det kommer fram av et utkast til talen, sendt ut fra Det hvite hus.

Presidenten besøker Praha som en del av en åtte dagers reise i Europa. I talen søndag er han ventet å komme med en plan for hvordan han ønsker å nå sitt mål om en atomvåpenfri verden.

Fredag høstet han stormende jubel på et folkemøte i rådhuset i Strasbourg da han lanserte ideen.

«President Obama vil forplikte seg til å redusere atomvåpnenes rolle i USAs nasjonale sikkerhetsstrategi og redusere størrelsen på USAs atomvåpenarsenal», skriver Det hvite hus i en pressemelding.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.

Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.

Femåring lå to minutter under vann, sendt til sykehus

En gutt (5) ble reddet opp fra vannet i Hvervenbukta i Oslo.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger