Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Opprørssoldater kjempet seg gjennom gatene i Tripoli mandag.

    FOTO: Sergey Ponomarev

- Opprørerne har tatt kontroll over flyplassen i Tripoli

Styrkene har nå kontroll over store deler av hovedstaden.

SISTE:

  • Flyplassen i Tripoli kontrolleres av opprørerne
  • En av Gadafis sønner skal være drept

Slaget om Tripoli er i siste fase; stadig flere områder og strategiske punkter tas over av opprørsstyrkene, som har angrepet regjeringsstyrkene i byen fra flere hold.

Ved halv ni tiden mandag kveld opplyste en talsmann at opprørsstyrkene har tatt kontroll over flyplassen i hovedstaden, melder TV-kanalen Al-Arabiya.

- Sønnen drept



I tillegg er det man mener er Gadafis sønn Khamis og etterretningssjef Abdallah Senussi funnet drept, ifølge tv-kanalen Al-Jazeera.

I april møtte Gadafi støttespillere i Tripoli. Nå går regimet mot slutten. FOTO: PIER PAOLO CITO / AP PHOTO

FOTO: Pier Paolo Cito

Gadafis sønn Khamis og hans militære styrke har de siste dagene kjempet mot opprørsstyrkene i sentrum av Tripoli, skriver NTB.

Opplysningene er foreløpig ikke bekreftet.

Video

- Jeg blåser i domstolen

Gadafis sønn dukket natt til tirsdag uventet opp på pressehotellet i Tripoli.

i tillegg til at en av Gadafis sønner skal være død, er tre andre sønner pågrepet og satt i husarrest av opprørsstyrkene.

En av dem, Mohammed Gadafi, rømte mandag da lojalister stormet boligen han oppholdt seg i. Etter kamper mot vakter fra opprørsstyrken klarte lojalistene å sette ham fri, ifølge Al-Jazeera.

Fortsatt harde kamper



Selv om opprørerne har kontroll over store deler av hovedstaden, raser det fortsatt kamper mellom regjeringsstyrkene og opprørere raser i lommer i Tripoli og utenfor byen.

Spesielt vest i byen, rundt Bab al-Azizia og Rixos hotell hvor mange journalister befinner seg, er motstanden sterk, skriver BBC News. Journalistene har fått forbud mot å forlate hotellet, og meldingene om hvor store deler av byen opprørerne kontrollerer, varierer fra 80 prosent til 95 prosent.

Man kan imidlertid fastslå at diktatoren Gadafi har mistet kontrollen over mesteparten av byen.

Natt til mandag strømmet ble opprørerne møtt av en jublende folkemasse da de ankom den grønne plassen, også kalt Martyrplassen. På morgenen trakk de seg imidlertid tilbake, i frykt for Gadafis snikskyttere og sovende celler.

Slik så det ut i Benghazi da innbyggere feiret at opprørere hadde inntatt Tripoli. FOTO: ESAM AL-FETORI / REUTERS

FOTO: ESAM OMRAN AL-FETORI

- Vi gjør oss klare for nok en natt med intense gatekamper, sier en innbygger vest i Tripoli til BBC News.

Les: Feiringer over hele Libya i natt

Hvor er Gadafi?



Det store spørsmålet er hvor Muammar al-Gadafi befinner seg.

Opprørsleder Mustafa Abdul Jalil, som leder Det nasjonale overgangsrådet, sier at de ikke aner hvor Gadafi befinner seg for øyeblikket.

- Vi vet ikke om Gadafi befinner seg i sitt boligkompleks, om han er i eller utenfor Libya, uttalte Jalil på en pressekonferanse mandag.

Det har vært spekulert i at Gadafi var på vei i eksil, og at han gjemmer seg i et intrikat bunker-system bygd under residensen hanns i Bab al-Azizia, og at det vil ta lang tid før han blir funnet. Ifølge en talsmann for USAs forsvarsdepartement, er USA sikre på at Gadafi befinner seg i Libya.

Mustafa Abdul Jalil kan bli Libyas nye leder, og får utfordringen med å prøve å holde opprørerne sammen. Han understreket på pressekonferansen at opprørerne ønsker å ta Gadafi levende.

- Planer om flyangrep



Ifølge Al Jazeera samarbeider NATO med opprørerne om å iverksette flyangrep mot residensen hvor man tror Libyas leder gjennom 42 år befinner seg.

Les: Hevder «exit Gaddafi» raskt ble NATOs målsetting

Mange ledere oppfordrer nå Gadafi til å overgi seg, blant dem FNs generalsekretær Ban Ki-moon, som ber Gadafi-styrkene legge ned våpnene.

Også Barack Obama oppfordrer Gadafi til gi fra seg makten umiddelbart . Obama advarte samtidig ivrige opprørssoldater om at kampen om Libya ennå ikke er over, skriver NTB.

- Det er viktig å understreke at selv om Gaddafis styre virker å være over, er kampene i Libya langt fra over, sa Obama i en tale fra Martha's Vineyard mandag, der presidenten for tiden er på sommerferie.

Presidenten la til at opprørsbevegelsen må sørge for at maktovertakelsen skjer på en fredelig, inkluderende og rettferdig måte.

Les også

Siste fra seksjon

* Opprøret mot Muammar al-Gadafis regime i Libya brøt ut 15. februar. * Det nasjonale overgangs- rådet ble dannet 27. februar. * Regjeringsstyrkene var klare til å innta byen Benghazi da vestlige fly innledet angrepene mot regjeringsstyrkene 19. mars. * Et titall land, blant dem Storbritannia, Frankrike, Italia, Tyskland, Qatar, Jordan og De forente arabiske emirater, anerkjenner opprørernes overgangsregjering som legitim representant for det libyske folk.

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.

Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.

Livet er en lek

Lykkehjul, ballonger og rosa neonlys i stuen og foreldre som elsker å finne på noe gøy. Hos småbarnsfamilien på Skansen i Bergen er ikke hverdagene grå.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger