-
Afghanske politimenn står vakt etter angrepet i Kabul 14. januar 2008.FOTO: AFP / MASSOUD HOSSAINI
– Pakistansk etterretning sto bak Kabul-angrep
Mennene som sto bak angrepet mot hotell Serena i Kabul i januar, og attentatet mot president Hamid Karzai tre måneder senere, hadde bånd til pakistansk etterretning.
Det hevder en talsmann for afghansk etterretning, som retter en anklagende pekefinger mot den pakistanske etterretningsorganisasjonen ISI.
Angrepet mot hotell Serena kostet åtte mennesker livet, blant dem Dagbladet-journalisten Carsten Thomassen.
Attentatet mot Hamid Karzai under en militærparade i Kabul 27. april kostet tre mennesker livet, men den afghanske presidenten slapp uskadd fra det.
- Jeg kan ikke kommentere dette umiddelbart her og nå, sier kommunikasjonsrådgiver i Utenriksdepartementet Anders Rikter til Aftenposten.no.
Det er foreløpig ikke på det rene om norske myndigheter er kjent med informasjonen som ligger til grunn for afghansk etterretnings påstander.
Spesial: Alt om Serena-angrepet– Har beviser
– Etterforskningen, dokumentene vi fant og tilståelsene til de mistenkte som ble arrestert, viser at det var ISI som sto bak og organiserte attentatet mot Karzai, sier en talsmann for afghansk etterretning, Sayed Ansari.
Mobiltelefonene til flere av mennene som ble pågrepet etter attentatet, viste ifølge Ansari at de sto i tett kontakt med folk i Pakistan.
Kodene de benyttet i kommunikasjonen avslører ISIs medvirkning, sier han.
– Vi er sikre og overbevist på at ISI var involvert i attentatet, og at det også var kontakt mellom dem og mennene som angrep hotell Serena, sier Ansari.
Ingen kommentar
En talsmann for den pakistanske regjeringshæren, som kontrollerer ISI, ville onsdag ikke kommentere anklagene fra Kabul.
Utenriksdepartementet i Islamabad ville heller ikke gi svar på tiltale, men opplyste at de først ville se en utskrift av Ansaris uttalelser.
Tidligere i uka anklaget også en talsmann for Karzai, Homayun Hamidzada, en ikke navngitt utenlandsk etterretningsorganisasjon for å ha stått bak attentatet mot presidenten i april.
– Bevisene bærer stempelet til en viss utenlandsk etterretningsorganisasjon som vi tror sto bak dette angrepet, sa Hamidzada.
Al-Qaida
Lederen for afghansk etterretning, Amrullah Saleh, har tidligere hevdet at det var terrornettverket al-Qaida som sto bak forsøket på å drepe Karzai.
– Al-Qaidas rolle og medvirkning i angrepet er helt klar, sa Saleh i mai.
Etterretningssjefen hevdet videre at mannen som kjørte angriperne til hotell Serena, en afghansk politimann kjent som Homayun, også var hjernen bak attentatet mot Karzai.
Den samme Homayun ble drept da afghanske sikkerhetsstyrker slo til mot et hus i Kabul få dager etter attentatet mot Karzai.
Fire andre menn ble også drept etter angivelig å ha sprengt seg selv i lufta etter flere timers beleiring.
Temaside: Afghanistan
Les også
Siste fra seksjon
-
Massedemonstrasjon mot Georgias president
Titusenvis av mennesker deltok søndag i en demonstrasjon mot Georgias president Mikhail Saakasjvili i hovedstaden Tbilisi.
27 mai 2012 23:25
Relaterte bilder
Dette bildet viser en av angriperne på Serena, Hotell Salahuddin. FOTO: FOTO / AP
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.
Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.
Femåring lå to minutter under vann, sendt til sykehus
En gutt (5) ble reddet opp fra vannet i Hvervenbukta i Oslo.
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- England v West Indies – day three as it happened | Rob Smyth and Rob Bagchi
- A belligerent Eurovision night fit for a broken Europe
- Cheryl Cole: 'I've dined with Prince Charles, but I've also sat in a crack den'
- Eurovision Song Contest 2012 final from Baku – as it happened
- Norway v England – as it happened | Jacob Steinberg

