Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Russlands statsminister, Vladimir Putin, og Venezuelas president, Hugo Chavez, studerer en replika av et Tupolev TU-160-fly under deres møte i Moskva 25. september.

    FOTO: AFP/PRESIDENCIA

- Russland skal bygge atomreaktor for Venezuela

Det stadig tettere samarbeidet vekker bekymring i USA.


Venezuelas president Hugo Chavez sa søndag at Russland har lovet å hjelpe landet å bygge en atomreaktor. Et slikt samarbeid vil bidra til å øke bekymringen i USA over det stadig tettere samarbeidet mellom Caracas og Moskva, skriver nyhetsbyrået Associated Press.

- Fredelige formål

Chavez sa at han hadde akseptert tilbudet fra den russiske statsministeren, Vladimir Putin. - Russland er villig til å hjelpe Venezuela å utvikle atomenergi med fredelige formål, og vi har allerede etablert en kommisjon for å jobbe med det, sa Chavez. Putin har ikke opplyst hva slags bidrag han har lovet Venezuela. Russland har markert seg som en ivrig bygger av atomkraftverk i utviklingsland. Russland har gitt økt betydning til samarbeidet med Venezuela etter krigen med Georgia i august, som forverret forholdet til Vesten, spesielt USA.

Felles militærøvelse

Da Chavez besøkte Moskva sist uke, seilte samtidig en russisk marineskvadron til Det karibiske hav for å forberede en fellesøvelse med Venezuela senere i år. Øvelsen, som forventes å bli den største russiske marinemanøveren i den vestlige hemisfære siden slutten av den kalde krigen, tolkes ifølge AP som et svar på at USA sendte krigsskip for å frakte nødhjelp til Georgia. Chavez sier et tettere samarbeid med Russland vil bidra til å etablere en «multipolar verden». Dette begrepet brukes av de to landene for å beskrive alternativet til det de oppfatter å være USAs globale imperialisme. Venezuela har siden 2005 inngått kontrakter om kjøp av våpen for over 4,4 milliarder dollar fra Russland, deriblant jagerfly, kamphelikoptre og 100.000 Kalashnikov-rifler.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.

Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.

Femåring lå to minutter under vann, sendt til sykehus

En gutt (5) ble reddet opp fra vannet i Hvervenbukta i Oslo.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger