Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Bildet, som er hentet fra en tyrkisk TV-kanal, skal vise en israelsk kommandosoldat som border skipet Mavi Marmara. Ifølge israelsk UD er våpenet et paintballgevær.

    FOTO: HO

- Skjøt med paintballgevær

Talsmann for Israelsk UD sier soldatene som bordet Gaza-konvoien kun brukte tjenestepistol i «ytterste nødsfall».

I ISRAEL
Jørgen Lohne
Jørgen Lohne


- Kommandosoldatene som bordet konvoien, var bevæpnet med paintballgevær som de skulle bruke mot demonstrantene. De hadde også sine tjenestepistoler, men disse ble ikke brukt før i ytterste nødsfall, og etter at det var autorisert av overordnede, sier talsmann for Israelsk UD, Yigal Palmor, til Aftenposten.no.


- Hadde de ikke med automatgevær?

- Nei, på videoopptak kan det se slik ut, men det er paintballgeværene, sier Palmor, som gjentar at Israel virkelig beklager at at så mange ble drept og såret i aksjonen.

Nidal Hejazi, en av nordmennene som var med på skipet som ble bordet og som landet på Gardermoen i formiddag, sier han ble beskutt med gummikuler, men at han .

- Det ble skutt mot israelske soldater, sier Yigal Palmor, talsmann for det israelske utenriksdepartementet. ARKIVFOTO: JØRGEN LOHNE

FOTO: Lohne Jørgen R



Ni personer ble drept, hvorav åtte var tyrkiske og én tyrkisk-amerikansk. Minst 45 personer ble skadet, bekrefter Palmor. Organisasjonen IHH hevder imidlertid at flere er savnet .

Talmor opplyser at Israels myndigheter får kritikk fra mange hold etter aksjonen.

- Noe av dette er rent Israel-hat, men det kommer også saklig og seriøs, men hard kritikk fra mange hold. Men vi får også støtte fra land som ser at det var nødvendig å borde skipene, selv om absolutt alle selvfølgelig beklager at så mange liv gikk tapt, sier han.

- Talsmenn fra Tyrkias regjering har tatt til orde for å bryte forbindelsene med Israel?

- Vi regner med at opinionen roer seg ned i begge land når det har gått en stund, og at vi da kan fortsette det gode forholdet vi har hatt til Tyrkia, sier han.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.

Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.

Femåring lå to minutter under vann, sendt til sykehus

En gutt (5) ble reddet opp fra vannet i Hvervenbukta i Oslo.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger