-
Den burmesiske opposisjonslederen Aung San Suu Kyi er hentet ut av husarrest og ført til fengsel.FOTO: AFP
– Suu Kyi kastet i fengsel
Fredsprisvinner Aung San Suu Kyi ble torsdag ført til det beryktede Insein-fengselet i utkanten av Rangoon. Nå venter en rettssak fordi hun ble ufrivillig vert for et amerikansk besøk.
AV: kristjan molstad
Et stort område rundt huset hennes i Rangoon ble sperret av da Aung San Suu Kyi ble hentet av burmesiske sikkerhetsstyrker torsdag.
En lang kolonne av politibiler eskorterte fredsprisvinnerens bil fram til Insein-fengselet, som regnes som et av de verste i Burma.
For retten på mandag
En av Suu Kyis advokater sier til nyhetsbyrået AP at Aung San Suu Kyi er tiltalt for å ha brutt vilkårene for husarrest, og at hun vil bli stilt for retten førstkommende mandag. Ifølge advokaten har tiltalen en strafferamme på fem års fengsel. Suu Kyis husarrest utløper egentlig 27. mai, men vil nå trolig bli forlenget.Eksil-organisasjonen National Coalition Government of the Union of Burma, som består av parlamentarikere fra Suu Kyis parti National League for Democracy (NLD), sier den burmesiske militærjuntaen vil gjøre alt for å holde Suu Kyi fengslet frem mot neste års planlagte valg i Burma.
- Dette er bare et politisk spill for å lure det internasjonale samfunnet, slik at de militære kan holde henne bak lås og slå frem mot valget i 2010, sier gruppens leder, Sein Win, i en pressemelding.- Si at jeg har det bra
Den 63 år gamle fredsprisvinneren ble i forrige uke behandlet for lavt blodtrykk og dehydrering. Aung San Suu Kyis advokat Kyi Win sier hun er blitt bedre.- Hun ba meg si til dere at hun har det bra, sa Kyi Win til reportere torsdag, men han la til at han fortsatt er bekymret for hennes helse.
Også Den norske Burmakomité frykter at fengslingen av Aung San Suu Kyi er et forsøk på å knekke henne fysisk og psykisk.
- Juntaen har selv brutt egen lov ved å holde Suu Kyi ulovlig i husarrest mer enn fem år uten at hun er blitt tiltalt, sier Inger Lise Husøy, daglig leder i Den norske Burmakomité, til NTB.
- Norske myndigheter må fordømme arrestasjonen og bidra til et sterkt internasjonalt press mot juntaen gjennom FN, men også regionalt gjennom Asean og Kina, sier Husøy.
Også datteren fengslet
Nyan Win i Suu Kyis parti Den nasjonale ligaen for demokrati (NLD) forteller at to andre kvinner, hvorav en av dem er opposisjonslederens datter, også er blitt overført til fengselet.
– Alle tre blir trukket for retten på grunn av amerikaneren som snek seg inn i huset hennes, sier Nyan Win.
Datteren og en hushjelp er de eneste som har fått lov til å bo sammen med Suu Kyi de siste årene.
Artikkelen fortsetter under bildet.
Amerikaner pågrepet etter besøk
Bakgrunnen for siktelsen er besøket amerikaneren John Yettaw avla fredsprisvinneren i forrige uke.
Suu Kyis bolig ligger ved Inya-innsjøen. Ved hjelp av selvlagde svømmeføtter svømte Yettaw to kilometer over denne innsjøen og banket deretter på hos fredsprisvinneren. Han skal ha vært for sliten til å returnere samme kveld og tilbrakte derfor natten i huset til Suu Kyi.
På tilbakeveien ble han pågrepet av politiet. Yettaw sitter nå fengslet i Burma, og USAs generalkonsul fikk ikke besøke ham før onsdag. Denne episoden førte også til at Suu Kyis lege ble pågrepet, og at fredsprisvinneren selv er nektet legetilsyn siden fredag.
Artikkelen fortsetter under bildet.
FOTO: STR
Likte ikke besøket
Ifølge advokaten hennes skal ikke Suu Kyi ha blitt spesielt glad for amerikanerens besøk.
- Alle er sinte på denne amerikaneren. Det er han som er skyld i alle disse problemene. Han er en tåpe, sier advokaten Kyi Win til Democratic Voice of Burma.
– Suu Kyi tryglet ham om å dra tilbake, men han sa at han var sliten. Han sov natten over i første etasje, sier advokaten.
Regjeringen krever at Suu Kyi løslates
Flere land har protestert mot arrestasjonen av Suu Kyi og hennes støttespillere.- Den norske regjering er bekymret over meldingene om at Aung San Suu Kyi er blitt fengslet, og krever at hun blir løslatt umiddelbart. Norge har gjentatte ganger krevd at regimet i Burma må løslate Aung San Suu Kyi og alle andre politiske fanger, sier utenriksminister Jonas Gahr Støre i en pressemelding.
- Fengslingen av Aung San Suu Kyi er et skritt i feil retning. Jeg vil i dag instruere norske utenriksstasjoner om å ta opp denne situasjonen med landene i regionen, herunder Kina og India, og overfor FNs generalsekretær, sier utenriksministeren.
Suu Kyi har tilbrakt 13 av de siste 19 årene i husarrest. Tidligere har militærjuntaen i Burma funnet stadig nye unnskyldninger for å forlenge husarresten. Enkelte har til og med hevdet at Yettaw har vært en del av en plan for lettere å kunne forlenge husarresten.
Les også
Siste fra seksjon
-
Massedemonstrasjon mot Georgias president
Titusenvis av mennesker deltok søndag i en demonstrasjon mot Georgias president Mikhail Saakasjvili i hovedstaden Tbilisi.
27 mai 2012 23:25
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.
Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.
Femåring lå to minutter under vann, sendt til sykehus
En gutt (5) ble reddet opp fra vannet i Hvervenbukta i Oslo.
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- England v West Indies – day three as it happened | Rob Smyth and Rob Bagchi
- A belligerent Eurovision night fit for a broken Europe
- Cheryl Cole: 'I've dined with Prince Charles, but I've also sat in a crack den'
- Eurovision Song Contest 2012 final from Baku – as it happened
- Norway v England – as it happened | Jacob Steinberg

