-
François Hollande ligger an til å vinne dagens presidentvalg, ifølge valgdagsmålinger.FOTO: JACKY NAEGELEN/Reuters
- Valgdagsmålinger gir Hollande seieren i Frankrike
Vinner med 53 prosent av stemmene, viser valgdagsmålinger.
AV: NTB
Saken oppdateres
Den sittende presidenten Nicolas Sarkozy fra høyrepartiet UMP får 47 prosent av stemmene i den andre og avgjørende omgangen, melder Le Soir i sin nettutgave.
To målinger fra analyseinstituttene Harris Interactive og Sofres, som begge har spurt velgere på valgdagen om hva de har stemt, viser at Hollande ligger an til å vinne valget med omkring 6 prosentpoeng.
En tredje måling fra instituttet Opinion Way tyder på at Hollande vinner med 52,5 prosent av stemmene, mot 47,5 til Sarkozy.
Siver ut
Franske medier har ikke lov til å gå ut med valgdagsmålinger før valglokalene er stengt klokken 20, men også ved tidligere valg har slike målinger sivet ut fra belgiske og sveitsiske medier.
François Hollande, som var Sosialistpartiets leder i elleve år, har ledet på samtlige meningsmålinger i forkant av valget. Det har derfor vært ventet at han ville gå av med seieren.
Hvis valgdagsmålingene bekreftes i reelle resultatet vil dette valget bli den første seieren til venstresiden ved et presidentvalg siden François Mitterrand vant sin andre periode i 1988. Hollande blir den femte republikkens andre sosialistiske president siden opprettelsen i 1958.
Arbeidsledighet
Frankrikes høye arbeidsledighet og økonomiske problemer har stått sentralt i valgkampen, som har vært en knallhard personlig duell mellom Sarkozy og Hollande.
Analytikere peker på at det like mye er misnøye med Sarkozy som begeistring for Hollande som er årsaken til at det går mot et skifte. Om Sarkozy taper valget, blir han den ellevte europeiske lederen som skiftes ut i kjølvannet av den økonomiske krisen i Europa.
Oppmøtet var på 72 prosent klokken 16 søndag ettermiddag, ifølge innenriksdepartementet. Det var høyere enn i den første runden 22. april.
Les også:
Les også
Siste fra seksjon
-
Himmelske kjørerekorder med overraskende vinner
NASAs trofaste Mars-rover, Opportunity, har satt ny amerikansk rekord i kjørt distanse på et annet himmellegeme. Men gjett hvem som har verdensrekorden?
23 mai 2013 22:47
Presidentvalget i Frankrike
* For å få stille ved presidentvalget må en kandidat få godkjent en liste på 500 underskrifter fra franske folkevalgte.
* Ti kandidater var godkjent ved årets valg: President Nicolas Sarkozy, Francois Hollande, Marine Le Pen, Francois Bayrou, Jean-Luc Mélenchon, Eva Joly, Nathalie Arthaud, Nicolas Dupont-Aignan, Philippe Poutou og Jacques Cheminade.
* Første valgomgang blie holdt 22. april og Sarkozy og Hollande gikk videre til den andre valgomgangen som foregår søndag 6.mai.
* Presidenten blir valgt til Elyssé-palasset for en periode på fem år.
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Her er Frps syv vanskelige spørsmål
Er klimaendringene menneskeskapte? Det er en av trøbbelsakene Frp skal ta stilling til på landsmøtet denne helgen.
Utenlandske sjåfører trosser flommen
Mesta-arbeidere og lokale maskin-entreprenører kjemper for harde livet med å redde fylkesvei 30. Danske og polske trailersjåfører neglisjerer flommen og presser seg forbi.
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- London attack: police make two further arrests after Woolwich killing - live updates
- London attack: interview with Ingrid Loyau-Kennett
- Was the London killing of a British soldier 'terrorism'? | Glenn Greenwald
- Anti-Muslim reprisals after Woolwich attack
- Woolwich killing: meat cleaver, knife and jihadist claims filmed on mobile