-
Wikileaks-grunnlegger Julian Assange er mistenkt for voldtekt.FOTO: AFP
- Vet ikke om Assange er i Sverige
Advokaten til den voldtektsanklagede Julian Assange vet ikke om den australske WikiLeaks-grunnleggeren fortsatt befinner seg i Sverige.
– Jeg holder ikke samtlige av mine hundretalls klienter i hånden og vet om de drar til utlandet for å besøke folk, eller ikke, sier Leif Silbersky.
Advokaten anslår at omtrent halvparten av klientene hans befinner seg i utlandet.
FOTO: Claudio Bresciani
To kvinner har beskyldt WikiLeaks’ legger for overgrep under et opphold i Sverige. Siktelsen omfattet først voldtekt og ble deretter omgjort til trakassering, før voldtektssiktelsen ble gjenopprettet onsdag denne uken.
Ikke innkalt til avhør
Førstestatsadvokat Marianne Ny sier hun regner med at advokaten når som helst kan få tak i sin klient på kort varsel, uansett hvor han befinner seg.
Ny ønsket tidligere denne uken ikke å kommentere hvorvidt Assange skal pågripes.
Den 39 år gamle australieren er ennå heller ikke innkalt til avhør, ifølge advokaten hans.
«Svertekampanje»
Til nyhetsbyrået TT sier førstestatsadvokat Ny at risikoen for at en mistenkt kan rømme fra landet alltid ligger på vektskålen når påtalemyndigheten overveier om de skal pågripe vedkommende.
Nettstedet WikiLeaks har blant annet offentliggjort hemmelige amerikanske dokumenter om krigen i Afghanistan, og Assange hevder anklagene om overgrep er del av en svertekampanje mot ham.
Les også
Siste fra seksjon
-
Massedemonstrasjon mot Georgias president
Titusenvis av mennesker deltok søndag i en demonstrasjon mot Georgias president Mikhail Saakasjvili i hovedstaden Tbilisi.
27 mai 2012 23:25
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.
Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.
Femåring lå to minutter under vann, sendt til sykehus
En gutt (5) ble reddet opp fra vannet i Hvervenbukta i Oslo.
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- England v West Indies – day three as it happened | Rob Smyth and Rob Bagchi
- A belligerent Eurovision night fit for a broken Europe
- Cheryl Cole: 'I've dined with Prince Charles, but I've also sat in a crack den'
- Eurovision Song Contest 2012 final from Baku – as it happened
- Norway v England – as it happened | Jacob Steinberg

