Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Velgere avgir sine stemmer i Cedarville i Ohio ved mellomvalget i 2006. Mange av delstatens velgere kan risikere å bli avvist ved stemmelokalene 4.november i år.

    FOTO: REUTERS

200.000 kan bli nektet å stemme i Ohio

Igjen kan USAs høyesterett komme til å avgjøre valget i en viktig vippestat.

FOTO: ALEX WONG

En føderal ankedomstol besluttet tirsdag denne uken at delstaten Ohio -- hjemstaten til Rørleggeren Joe -- måtte lage en liste over alle registrerte velgere hvis oppgitte personopplysninger ikke stemmer overens med opplysninger i andre statlige databaser. Dette skal dreie seg om minst 200.000 velgere. Disse risikerte ifølge The New York Times å bli nektet å avgi sine stemmer på valgdagen. Det var det Republikanske parti som gikk rettens vei for å tvinge delstatens øverste administrative leder, «secretary of state» Jennifer Brunner, til å lage listen. Partiets advokater hevdet tiltaket vil gjøre valgfusk vanskeligere.

Høyesterett sa nei

Men fredag kveld norsk tid kom beskjeden om at USAs høyesterett har kommet med en kjennelse som sier at domstolen i Ohio ikke skulle ha avgjort at listene måtte legges frem. Det betyr at de rundt 200 000 velgerne som er berørt, ikke trenger å frykte at stemmeseddelen deres går i søppelet. I stedet kan stemmene bli avgjørende for hele valget: De fleste av de 200 000 antas å stemme for Obama. Obama kan dermed vinne Ohio med disse stemmene. Ohio er blant «vippestatene» som kommer til å avgjøre presidentvalget 4. november. Meningsmålingene er jevne og kampen er hard for å vinne delstatens tyve valgmenn. Kandidatene trenger minst 270 valgmenn for å vinne valget. I 2000 ble valget avgjort av Høyesterett da den besluttet å avslutte omtellingen av stemmene i Florida. George W. Bush vant da delstatens 25 valgmenn og dermed presidentvalget med et par tusen stemmer.

- Vil unngå valgfusk

Republikanere har reagert sterkt på rapporter om valgfusk foretatt av grupper med tilknytning til Det demokratiske parti, deriblant Acorn, en ideell organisasjon med bånd til Barack Obama . Om lag 660.000 innbyggere i Ohio har registrert seg for å stemme i år. Mange gjorde det i forbindelse med det demokratiske nominasjonsvalget, da kampen sto mellom Barack Obama og Hillary Clinton. Flertallet av de nylig registrerte velgerne antas blant annet av denne grunn å lene i demokratisk retning. Brunner har tidligere i uken ifølge nyhetsbyrået Associated Press karakterisert søksmålet som et «tilslørt koordinert forsøk på å frata velgere stemmeretten». Brunners kontor opplyste først at de aktet å etterfølge rettsordren, men besluttet senere å anke den til USAs høyesterett, som altså avgjorde at listene ikke må fremlegges.

Viktig vippestat

Søksmål er ikke noe nytt i politikken i Ohio, men det har ifølge The Washington Post aldri vært så mange som i løpet av denne valgkampen. Så langt i år er Brunner blitt saksøkt åtte ganger av delstatens republikanere. - Jeg vedder på at det vil bli tolv før dette er over, sier Brunner, ifølge avisen.

FOTO: Jae C. Hong

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.

Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.

Tempen halveres til uken

Knallvarmen synger på siste verset. Til uken synker søylen på gradestokken fra 30 til 15 grader i østlandsområdet. I nord blir det fortsatt mye vind og vått.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger