-
FOTO: Karim Kadim
Abu Ghraib gjenåpnet
Har fått nytt navn, bordtennisbane og blitt mer humant, ifølge irakiske myndigheter.
Hva skjedde da USA gikk inn i Irak for fem år siden?
- Ingen tvil om at USA har begått krigsforbrytelser
USA stenger Abu Ghraib
– Det verste fra Abu Ghraib er fortsatt ukjent
Det beryktede Abu Ghraib-fengselet i Irak har nylig gjenåpnet etter å ha vært stengt siden september 2006.
Fengselet har fått nytt navn, Baghdad Central Prison, og har blitt pusset opp. Ifølge det irakiske justisdepartementet skal fengselet nå leve opp til internasjonale standarder.
USA brøt menneskerettighetene
Abu Ghraib ble kjent og beryktet verden over i kjølvannet av USAs invasjon i Irak i 2003. Året etter ble sjokkerende bilder som viste amerikanske soldater som torturerte irakiske fanger offentliggjort og gikk verden over.
Fangene ble blant annet fotografert i nedverdigende posisjoner med smilende amerikanske voktere ved siden av, og bildene skapte furore da de kom.
Flere menneskerettighetsorganisasjoner, blant dem Amnesty International, har tatt opp de irakske fangenes sak, og .
Flere av de amerikanske soldatene ble tiltalt og dømt i ettertid, den amerikanske fengselssjefen ble degradert, fengselet ble stengt i september 2006, og forsvarsminister Donald Rumsfeld gikk av i november samme år.
Fangene får systue og bordtennis
Nå er Bagdad sentralfengsel tilbake under iraksk kontroll, og har blitt .
Fengselet har også fått nytt parkområde, med små blomsterbed, fontene, bordtennisbord og basketballkurv til fangene.
En egen systue er bygget, fengselet har fått treningsrom, og for første gang har det kommet et besøksområde slik at fangene kan ha besøk av sine familier.
Også cellene er pusset opp. Det er slutt på mellom 30 og 50 fanger i én celle, nå er det bare åtte fanger som må dele.
Under Saddam Husseins regime var titusentalls irakere bak lås og slå i Abu Ghraib, og historiene som kom ut om tortur, mishandling og henrettelse uten rettssak, var sjokkerende.
Hva skjedde da USA gikk inn i Irak for fem år siden?Sliter med imaget
Nå er irakiske myndigheter opptatt av å endre fengselets image. Journalister har blitt invitert inn for å se det nyoppussede fengselet med egne øyne.
Murtada Sharif, den eneste representanten fra justisdepartementet som var interessert i å snakke om fengselet med CNN, innrømte at Abu Ghraib for folk flest er synonymt med de umenneskelige handlingene som har skjedd der både før og etter Saddam Husseins fall i 2003.
- Vi vil endre på vårt image, og gjøre dette til et rettferdighetens sted, sa Sharif til CNN.
Ifølge CNN er likevel flere menneskerettighetsorganisasjoner ikke overbevist om at Abu Ghraibs makeover kommer til å stanse torturen av fanger i irakske fengseler.
Les også
Siste fra seksjon
-
Massedemonstrasjon mot Georgias president
Titusenvis av mennesker deltok søndag i en demonstrasjon mot Georgias president Mikhail Saakasjvili i hovedstaden Tbilisi.
27 mai 2012 23:25
Relaterte bilder
Det mest kjente bildet fra torturen amerikanske soldater utsatte irakske fanger for i Abu Ghraib-fengselet under invasjonen i 2004. FOTO: AP
Bildet er fra 2003 og viser den amerikanske sersjanten Michael Smith og hunden Marco. Hunder var blant metodene amerikanske soldater brukte inntil fengselet ble stengt i 2006. FOTO: AP
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.
Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.
Tempen halveres til uken
Knallvarmen synger på siste verset. Til uken synker søylen på gradestokken fra 30 til 15 grader i østlandsområdet. I nord blir det fortsatt mye vind og vått.
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- England v West Indies – day three as it happened | Rob Smyth and Rob Bagchi
- A belligerent Eurovision night fit for a broken Europe
- Cheryl Cole: 'I've dined with Prince Charles, but I've also sat in a crack den'
- Eurovision Song Contest 2012 final from Baku – as it happened
- Norway v England – as it happened | Jacob Steinberg

