-
Gerry Adams fra Sinn Fein er valgt inn i den nordirske selvstyreforsamlingen.FOTO: PETER MORRISON / AP
Adams og Paisley sikret gjenvalg
De mulige regjeringspartnerne Gerry Adams og Ian Paisley er begge valgt inn i den nordirske selvstyreforsamlingen.
Gerry Adams (58) fra Sinn Fein stilte til valg i Vest-Belfast, og torsdag var han blant de første av kandidatene som ble sikret én av de 108 plassene i forsamlingen.
Noe senere på dagen ble det klart at også sterkt probritiske Ian Paisley (80) fra Demokratisk unionistparti DUP er valgt inn i selvstyreforsamlingen fra valgområdet Nord-Antrim.
Tellingen av stemmer etter onsdagens valg pågikk torsdag for fullt, men på grunn av en komplisert valgordning er den endelige fordelingen av de 108 plassene i selvstyreforsamlingen neppe klar før fredag.
Økt valgdeltakelse
Valgdeltakelsen har økt siden forrige valg i Nord-Irland, stikk i strid med alle dystre spådommer. Det lover i seg selv godt for demokratiet i Nord-Irland, sier kommentatorer.
Valget på ny selvstyreforsamling er første skritt på veien mot en ny provinsregjering som skal føre freds- og forsoningsprosessen i Nord-Irland videre. Hvis DUP og Sinn Fein blir de største partiene, kan Ian Paisley bli ny førsteminister med Sinn Fein-veteranen Martin McGuinness som nestkommanderende og stedfortreder.
Fredag skal Storbritannias statsminister Tony Blair møte sin irske kollega Bertie Ahern for å drøfte situasjonen etter valget i Nord-Irland.
Politisk brudgom
– Valgkampen er over, nå skal det bites negler, skrev den katolske Belfast-avisen Irish News torsdag.
– Det store spørsmålet er fortsatt om Ian Paisley er villig til å stå politisk brudgom, framholdt avisen i sin kommentar.
Paisley leder det sterkt protestantiske DUP, som er spådd å bli en av valgets vinnere. Hvis meningsmålingene slår til, kan DUP havne i regjering sammen med en annen valgfavoritt, republikanske Sinn Fein.
Men ifølge nyhetstjenesten på den irske nettportalen Unison kan ikke de to partiene ta seieren på forskudd. DUP har vært utfordret av utbrytere som misliker partiets vilje til å samarbeide med Sinn Fein, mens Sinn Fein kan ha tapt stemmer på sitt ja til den nye nordirske politistyrken PSNI.
Frist
Den britiske regjeringen har gitt de nordirske partiene frist til 26. mars med å bli enige om sammensetningen av en ny provinsregjering. Hvis de ikke greier det, kan gjeninnføring av det regionale selvstyret som ble opphevet i 2002, bli utsatt på ubestemt tid.
Stemmetellingen og fordelingen av mandater i Nord-Irland ble løpende oppdatert på en egen nettside redigert av den britiske rikskringkastingen BBC. De 108 representantene velges fra 18 ulike valgdistrikter.
Les også
Siste fra seksjon
-
Massedemonstrasjon mot Georgias president
Titusenvis av mennesker deltok søndag i en demonstrasjon mot Georgias president Mikhail Saakasjvili i hovedstaden Tbilisi.
27 mai 2012 23:25
Relaterte bilder
Det er også Ian Paisley fra det Demokratiske Unionistpartiet. FOTO: PETER MULHY / AFP
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.
Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.
Tempen halveres til uken
Knallvarmen synger på siste verset. Til uken synker søylen på gradestokken fra 30 til 15 grader i østlandsområdet. I nord blir det fortsatt mye vind og vått.
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- England v West Indies – day three as it happened | Rob Smyth and Rob Bagchi
- A belligerent Eurovision night fit for a broken Europe
- Cheryl Cole: 'I've dined with Prince Charles, but I've also sat in a crack den'
- Eurovision Song Contest 2012 final from Baku – as it happened
- Norway v England – as it happened | Jacob Steinberg

