-
I Aleppo tråkker en opprører i Den frie syriske hær på et bilde av den forhatte presidenten, Bashar al-Assad. Nå forbereder byen seg på et avgjørende slag.FOTO: Reuters
Advarer mot blodbad i Aleppo
USA advarer mot massakre i Aleppo.
De siste dagene har den syriske regjeringshæren og opprørerne begynt å forberede seg til et større slag i den syriske byen Aleppo. Borgerkrigen i Syria har til nå krevd rundt 17.000 liv, og situasjonen har blitt dramatisk verre den siste uken. Kampene mellom regjeringshæren og opprørerne har nådd både Damaskus og handelshovedstaden Aleppo.
Obama-administrasjonen bekymret
Nå forbereder begge sider seg på et større slag. Syriske aktivister sier til NTB torsdag kveld at man forbereder seg på et storangrep fra myndighetshold, som skal være planlagt fredag og lørdag.
Storangrepet blir av den regimevennlige avisen Al-Watan omtalt som «alle kampers mor» og skal være planlagt fredag og lørdag, skriver NTB.
Dette bekymrer verdenssamfunnet.
Obama-administrasjonen i USA advarer mot en mulig massakre i Aleppo, og sier at man er svært bekymret for en situasjon hvor tanks og kampfly brukes i en tettbefolket by.
Talskvinne i det amerikanske utenriksdepartementet, Victoria Nuland, sier at tusenvis av mennesker nå flykter fra Aleppo, og kaller det planlagte angrepet et desperat forsøk fra myndigheter som mister kontroll over landet.
- Vi er bekymret for om vi vil se en massakre i Aleppo, det ser ut til å være det regimet planlegger, sier Nuland til nyhetsbyrået The Associated Press (AP).
Harde kamper torsdag
FOTO: Nyhetsgrafikk
Den lokale samordningskomiteen for Syria sier at mange ble drept i bombeangrep i Yalda, i forstedene til Damaskus og i Mashtal-distriktet i hovedstaden. I Daraa, Aleppo, Idlib, Homs, Hama og Deir Ezzor mistet også mange livet torsdag.
BBC skriver torsdag at opprørerne nå forbereder seg på den kommende storoffensiven. I Aleppo har de begynt å samle sammen og lagre ammunisjon og medisinsk utstyr, sette opp veisperringer og sniper-posisjoner. Opprørerne hevder nå å ha kontroll på halve byen.
Geriljakrig
Kommandørkaptein Per Christian Gundersen ved Forsvarets høyskole har liten tro på aktivisters spådom om at det forestående slaget kan bli avgjørende for Syrias fremtid, skriver NTB.
Men opprørerne viser styrke ved i det hele tatt å fortsette kampen i Syrias to største byer, mener han.
– Det er en kjent geriljataktikk å operere i bebygde områder, hvor det er vanskeligere for regimestyrkene med sine stridsvogner, helikoptre og artilleri, sier han, men understreker at nettopp det at opprørerne mangler de tyngste våpnene, også gjør dem underlegne, sier Gundersen til NTB.
Hissige forberedelser
Den amerikanske journalisten John Lee Anderson er i Aleppo og skriver om situasjonen for The New Yorker.
- Gatene i Aleppo var en solbleket miks av hissig aktivitet torsdag. Alle her vet at Bashar al-Assad forsøker å sende troppeforsterkninger for å sette i gang et angrep på byen. I et nordøstlig nabolag så sivile på mens opprørere fra Den frie syriske hær bemannet veisperringer og laget barrikader av utbrente biler, skriver han i artikkelen.
Frankrike: Russland og Kina må føye seg
Torsdag sier Frankrikes utenriksminister Laurent Fabius at Russland og Kina må slutte å legge ned vetoer i FNs sikkerhetsråd, slik at det kan bli mulig å stanse det potensielle blodbadet i Aleppo. Det skriver Al Jazeera.
- Verdens land, og særlig de permanente medlemmene av FNs sikkerhetsråd, må komme sammen og ta ansvar, sier Fabius om situasjonen i Syria.
Om Russland og Kina sa han: - Vi håper at de endelig vil høre ropene, ikke bare fra folket i Syria, men fra hele resten av verden og fra de arabiske landene, om å stoppe dette blodbadet.
Les også:
Les også
Siste fra seksjon
-
Fly på vei til Oslo måtte nødlande
Storflyplassen Heathrow i London måtte stenge da det ble oppdaget røyk fra et fly som var på vei mot Oslo.
24 mai 2013 10:22
Fakta om borgerkrigen i Syria
* Opprøret mot Syrias president Bashar al-Assad startet med demonstrasjoner i mars i fjor og var inspirert av folkeopprørene i Tunisia, Egypt, Libya og Jemen.
* Regimet slo hardt ned på de fredelige demonstrasjonene. I kjølvannet fulgte et væpnet opprør.
* Ifølge opposisjonelle aktivister er minst 19.300 mennesker drept, hvorav 13.000 er sivile. Tallene er ikke bekreftet av uavhengige kilder.
* Spesialutsending Kofi Annan utarbeidet i mars en sekspunktsplan som både regimet og opprørerne sluttet seg til. Våpenhvile ble inngått, men er ikke blitt respektert.
* Russland og Kina har blokkert resolusjoner om eventuell internasjonal inngripen i Syria.
* Kampene har i det siste spredd seg til Syrias to største byer, Damaskus og Aleppo
* 18. juli ble flere av Assads mest betrodde menn drept, blant dem forsvarsministeren, viseforsvarsministeren og etterretningssjefen, i et bombeangrep mot sikkerhetstjenestens hovedkvarter i Damaskus.
*Opprørsstyrkene består stort sett av avhoppere fra den syriske hæren. Men mange sivile, deriblant studenter, handelsmenn, folk i eiendomsbransjen og medlemmer av Baath-partiet er også med i forsøket på å styrte Assad.
Kilder: NTB, CNN
Flere bilder
FOTO: Nyhetsgrafikk
En utbrent bil i grensebyen Azez, et par mil fra Aleppo. Opprørerne bruker nå utbrente biler til å bygge opp veisperringer til det forestående slaget om Aleppo. FOTO: AP
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Slår opp nye romleirer ved Sognsvann
Statsbygg og Oslo kommune forbereder nye aksjoner mot bostedsløse i Marka.
- Norge er verdens mest feminine land - bortsett fra Sverige
Norge er tuftet på kvinnelige verdier, hevder nederlandsk kulturforsker i A-magasinet i dag.
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- London attack: police make two further arrests after Woolwich killing - live updates
- London attack: interview with Ingrid Loyau-Kennett
- Was the London killing of a British soldier 'terrorism'? | Glenn Greenwald
- Anti-Muslim reprisals after Woolwich attack
- Woolwich killing: meat cleaver, knife and jihadist claims filmed on mobile
- Homofobisk millardær vil styre sin Champions League-klub fra fængslet
- Kommentatorer: Billedet af Venstre som ufejlbarlig er ved at krakelere
- Cannes dag 9: Fransk drama bejler til Guldpalmen
- Aktion på byggepladser: Hver tredje udenlandske byggearbejder er underbetalt
- Hærens vurdering: Danske soldater så overgreb på irakere