Al-Qaida truer med å drepe gisler i Niger

Den nordafrikanske greinen av al-Qaida truer med å drepe franske gisler som ble kidnappet i Niger om Frankrike prøver å arrangere en intervensjon i det nordlige Mali.

Al-Qaida i islamsk Maghreb (AQIM) sier i en erklæring onsdag at Frankrike har gjort krisen i Mali verre ved å prøve å få til en væpnet intervensjon.

AQIM som opererer over hele Sahara, kontrollerer sammen med allierte grupperinger to tredeler av Mali etter at tuaregopprørere og islamister kastet ut regjeringssoldatene fra området.

AQIM holder fire franske gisler som ble bortført fra en gruveby i det nordlige Niger, og to andre franske statsborgere.

Afrikanske ledere og vestlige regjeringer, inkludert USA og Frankrike, har drøftet muligheten for at en vestlig-sponset afrikansk intervensjonsstyrke forsøker å kaste islamistene ut av det nordlige Mali og samle landet igjen.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Tirsdag tok Odin (12) eksamen i 10.-klassematte

Allerede før Odin Nikolai Heier begynte på skolen løste han ligninger med tre ukjente i hodet - men elever som ham får ikke alltid tilrettelagt undervisning. Fra høsten samarbeider fire Oslo-skoler om å ta bedre vare på elever som ligger langt fremme.

Fem gikk i asfaltfella på én time

Kommunen jobber på spreng med å tette hullene i Oslos asfalt, men fortsatt oppstår det farlige situasjoner. I forrige uke røk fem bilister på den samme smellen i løpet av en time.

Tjenester