Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Bellona: – Sellafield forlenger driften

Thorp-anlegget på Sellafield stenger likevel ikke driften som planlagt i 2011. Driften kan fortsette helt til 2020, har Bellona fått opplyst.

– Det er svært beklagelig at vi får denne trusselen hengende over oss i fem til ti år til, sier atomfysiker og daglig leder i Bellona Nils Bøhmer til miljøstiftelsens eget nettsted.

Bøhmer var fredag på besøk på anlegget. Der skal han ha fått bekreftet fra atomenergiselskapet British Nuclear Fuels at anlegget kan komme til å stå i drift helt til 2020.

Thorp-anlegget mottar atomavfall fra hele verden til reproduksjon. Hensikten er å utvinne uran og plutonium av det brukte brenselet, men prosessen fører også til store utslipp av atomavfall.

Thorp-anlegget ble stengt i april 2005 etter en større lekkasje, men anlegget ble gjenåpnet tidligere i år.

– Norske myndigheter må øke presset mot britiske myndigheter for å finne en alternativ løsning på hvordan atomavfallet skal håndteres, sier Bøhmer.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.

Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.

Tempen halveres til uken

Knallvarmen synger på siste verset. Til uken synker søylen på gradestokken fra 30 til 15 grader i østlandsområdet. I nord blir det fortsatt mye vind og vått.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger