Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Det brennende flagget sier sitt om disse pakistanernes mening om dronningens adling av Salman Rushdie.

    FOTO: K.M.CHAUDARY/ AP

Ber om selvmordsbombe mot Rushdie

Pakistans religionsminister sier at en selvmordsbomber som dreper forfatteren Salman Rushdie, vil opptre riktig etter at Storbritannia har slått Rushdie til ridder.

– Dette er en anledning for verdens 1.5 milliarder muslimer til å se på alvoret i beslutningen, sa Mohammed Ljaz ul-Haq, minister for religiøse spørsmål, til Pakistans nasjonalforsamling mandag.

– Vesten anklager muslimer for ekstremisme og terrorisme. Hvis noen sprenger en bombe mot Rushdies kropp, vil han handle riktig, med mindre den britiske regjeringen ber om unnskyldning og tar fra ham tittelen «sir», sa ul-Haq.

Etter at kommentarene hans kom ut på lokale nyhetsstasjoner, sa ul-Haq at han mente å kommentere årsakene til terrorisme.

Rushdie fikk tittelen "Sir" av dronning Elisabeth på søndag.

Også britiske muslimer er opprørt over adlingen. Leder Muhammad Abdul bari i Muslim Council of Britain, sier til avisen The Guardian at mange muslimer vil oppfatte adlingen som en siste fornærmelse fra Tony Blair før han går av som statsminister neste uke.

Salman Rushdie var i dekning i over ti år etter at Irans åndelige leder, Ayatollah Komeini, utstedte en fatwa mot ham i 1989 etter utgivelsen av boken Sataniske Vers.

Les også

Siste fra seksjon

Relaterte bilder

Salman Rushdie ble nylig adlet til "Sir" av dronning Elisabeth. FOTO: JOHN AMIS/ AP

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.

Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.

Tempen halveres til uken

Knallvarmen synger på siste verset. Til uken synker søylen på gradestokken fra 30 til 15 grader i østlandsområdet. I nord blir det fortsatt mye vind og vått.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger