Bokhandleren i Kabul forsvarer Norge
Bokhandler Shah Muhammad Rais, som Åsne Seierstad gjorde berømt, vil forsvare Norge mot trusler og demonstrasjoner i kjølvannet av Muhammed-tegningene.
- Selv om karikaturtegninger av profeten Muhammed, fred være med ham, også er presentert i norske medier, vil jeg fortelle folk at det norske folk ikke støtter trakassering av islam og muslimer, sier Shah Muhammad Rais til VG.
Onsdag skal han tale foran 50 intellektuelle i Kabul. Under møtet vil han forklare at det er galt å angripe Norge eller true nordmenn generelt. Han vil understreke at krenkelsene ikke er støttet av det norske folk, og at de ikke representerer det norske folks generelle holdninger.
Bokhandleren, som selv følte seg krenket av Seierstads bok, var selv vitne til flere voldelige demonstrasjoner og angrep i Kabul mandag. Han er sjokkert over at norske flagg ble brent i blant annet Damaskus.
- Det er fryktelig å høre. Når jeg ser et norsk flagg, blir jeg glad. Det minner meg om de nære og vennlige opplevelsene jeg har hatt i Norge. Jeg vil alltid huske denne vennligheten jeg ble møtt med, og den støtten jeg selv har fått fra venneforeningen i Norge. Derfor vil jeg også alltid ta Norge i forsvar og aktivt kjempe for økt forståelse og fred mellom kristen og muslim, øst og vest, sier bokhandleren.
Les også
Siste fra seksjon
-
Massedemonstrasjon mot Georgias president
Titusenvis av mennesker deltok søndag i en demonstrasjon mot Georgias president Mikhail Saakasjvili i hovedstaden Tbilisi.
27 mai 2012 23:25
Relaterte bilder
Shah Muhammad Rais vil fortelle folk at nordmenn ikke støtter trakassering av islam. FOTO: PAAL AUDESTAD
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.
Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.
Tempen halveres til uken
Knallvarmen synger på siste verset. Til uken synker søylen på gradestokken fra 30 til 15 grader i østlandsområdet. I nord blir det fortsatt mye vind og vått.
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- England v West Indies – day three as it happened | Rob Smyth and Rob Bagchi
- A belligerent Eurovision night fit for a broken Europe
- Cheryl Cole: 'I've dined with Prince Charles, but I've also sat in a crack den'
- Eurovision Song Contest 2012 final from Baku – as it happened
- Norway v England – as it happened | Jacob Steinberg

