-
Det brøt ut brann i den russsiske atomubåten Jekaterinburg mens den lå i dokk i Murmansk 29. desember.FOTO: AP
Brennende russisk atomubåt hadde våpen om bord
Nestkommanderende i den russiske Nordflåten bekrefter at den russiske atomubåten som brant i tørrdokk ved Murmansk i desember, hadde torpedoer og raketter om bord.
AV: NTB
- Jeg kom tilbake fra tjeneste i Middelhavet den 16. februar, men jeg vet sikkert at Jekaterinburg hadde våpen om bord, sier viseadmiral Aleksander Vitkos til den russiske avisen Life News.
Viseadmiralens uttalelser samsvarer med påstandene det russiske nyhetsmagasinet Vlast skrev forrige uke.
Mannskapet på atomubåten så bort fra vanlig praksis og la ubåten i tørrdokk med våpen om bord.
Det er nyhetsnettstedet Barents Observer som fredag gjengir uttalelsene fra den russiske viseadmiralen, og skriver at disse utsagnene ikke samsvarer med det talspersonen Igor Konashenkov i det russiske forsvarsdepartementet sa like etter brannen.
Han forsikret overfor russiske og internasjonale medier at alle våpnene var fjernet fra ubåten da den skulle repareres.
Det brøt ut brann i ubåten 29. desember da den lå i tørrdokk ved verftet Rosljakovo utenfor Murmansk. Det gikk over 20 timer før brannen var slukket. Russiske myndigheter forsikret da at det ikke hadde vært radioaktive utslipp fra Jekatinburg, som befant seg om lag ti mil fra norskegrensa. (©NTB)
Les også:
Les også
Siste fra seksjon
-
Domstol: Norske diplomater må i retten på Sri Lanka
En domstol på Sri Lanka har besluttet at et privat søksmål mot en rekke norske toppdiplomater kan føres for retten, trass i heftige protester fra Norge.
20 mai 2013 00:40
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
- Hvorfor forteller ikke mediene hva en ikke-vestlig innvandrer koster?
Hver ikke-vestlige innvandrer koster Norge rundt 4,1 millioner kroner i snitt i livsløpet, skriver Finansavisen.
Kvinne skutt i hodet i Oslo
En ung kvinne er kritisk skadd etter å ha blitt skutt i hodet i Oslo.
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- Critic’s Notebook: Coen Brothers’ ‘Inside Llewyn Davis’ Is Popular at Cannes
- Boom in Luxury Towers Is Warping New York Real Estate Market
- Shinseki Faces Mounting Criticism Over Backlog of Benefit Claims
- In a Journey on a Crumbling Railway, a Picture of a Nation’s Troubles
- Exposés of China’s Elite a Big Lure in Hong Kong