Bush ber Blair om en vennetjeneste i Irak
USA ber om at britiske tropper i Irak settes under amerikansk kommando. Blair anklages for å gi president Bush en håndsrekning under valgkampen.
AV:
aftenpostens
korrespondent
Publisert:
Oppdatert:
ForsvarsministerGeoff Hoon måtte i går møte i Underhuset for å forklare seg om den foreslåtte forflytningen av de britiske troppene i Irak. USA har bedt britene om assistanse i byene Latifiya og Iskandariyah utenfor Bagdad, fordi de selv er i gang med en kraftig militær offensiv mot opprørsstyrker i byen Fallujah. Byen er en del av det såkalte sunnitriangelet hvor motstanden mot de amerikanske og britiske styrkene er aller sterkest. Hoon benektet i går at en endelig avgjørelse var tatt i dette omstridte spørsmålet. Men han gjorde sitt ytterste for å bagatellisere den amerikanske forespørselen.
Militære negative
- Jeg understreker at de britiske soldatene ikke skal stasjoneres hverken inne i Bagdad by eller i Fallujah. Selv om de britiske troppene eventuelt skal underlegges amerikansk kommando, vil de ha en klart definert oppgave. Dette vil ikke være noe problem for de britiske soldatene, som ofte opererer sammen med andre av våre allierte i Irak.Hoon la også vekt på at den militære ledelse skal få uttale seg før den endelige avgjørelsen blir tatt. Flere britiske aviser erfarer at hærledelsen er svært negativ til at britiske soldater skal avlaste de amerikanske styrkene.Men først og fremst er den politiske opposisjonen opprørt fordi den amerikanske forespørselen settes i sammenheng med den pågående valgkampen i USA. Ved å låne ut britiske soldater viser statsminister Tony Blair at han står sammen med president Bush og gir ham sin støtte like før valget.Det er også bekymring for at britiske soldater nå skal forbindes med den mer hardhendte taktikken som deres amerikanske kolleger er blitt anklaget for i Irak.- Dette handler om å stå sammen med de amerikanske troppene i kampen mot terroristene, som forsøker å stanse det annonserte valget i Irak i januar. La meg understreke at det i denne saken ikke på noen måte finnes noen kobling til det amerikanske valget, sa Hoon i Underhuset.Regimentet som eventuelt skal sendes inn i den amerikanske sonen, er "Black Watch" som nettopp hadde fått beskjed om at de skulle returnere til Storbritannia om ti uker.Les også
Siste fra seksjon
-
Massedemonstrasjon mot Georgias president
Titusenvis av mennesker deltok søndag i en demonstrasjon mot Georgias president Mikhail Saakasjvili i hovedstaden Tbilisi.
27 mai 2012 23:25
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.
Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.
Tempen halveres til uken
Knallvarmen synger på siste verset. Til uken synker søylen på gradestokken fra 30 til 15 grader i østlandsområdet. I nord blir det fortsatt mye vind og vått.
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- England v West Indies – day three as it happened | Rob Smyth and Rob Bagchi
- A belligerent Eurovision night fit for a broken Europe
- Cheryl Cole: 'I've dined with Prince Charles, but I've also sat in a crack den'
- Eurovision Song Contest 2012 final from Baku – as it happened
- Norway v England – as it happened | Jacob Steinberg

