Bush krever sanksjoner mot Iran og Nord-Korea
Iran og Syria fortsetter å støtte terrorisme. Verdenssamfunnet bør bruke sanksjoner for å stanse det iranske og det nordkoreanske atomprogrammet, sier USAs president George W. Bush.
Den amerikanske presidenten viet deler av sin tale ved åpningen av FNs hovedforsamling i New York tirsdag til den globale terrortrusselen. Men han forsikret også at hans regjering og Kongressen vil handle raskt for å løse finanskrisen i USA.
– Jeg kan forsikre dere om at regjeringen og Kongressen samarbeider, sa han til de rundt 120 stats- og regjeringssjefene som var samlet i FN-hovedkvarteret. Bush går av som president i januar neste år, og holdt sin siste tale til hovedforsamlingen i FN.
– Noen få land – regimer som Syria og Iran – fortsetter å fremme terror. Men tallet på slike land blir stadig mindre, og de blir stadig mer isolert i verdenssamfunnet. For i likhet med slaveri og sjørøveri, har terrorisme ingen plass i en moderne verden, sa Bush.
Han fordømte Russlands invasjon av Georgia i august som et brudd på FN-charteret. Verdenssamfunnet må stå samlet i sin støtte til det georgiske folk, sa den amerikanske presidenten i sin tale.
Les også
Siste fra seksjon
-
Massedemonstrasjon mot Georgias president
Titusenvis av mennesker deltok søndag i en demonstrasjon mot Georgias president Mikhail Saakasjvili i hovedstaden Tbilisi.
27 mai 2012 23:25
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.
Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.
Tempen halveres til uken
Knallvarmen synger på siste verset. Til uken synker søylen på gradestokken fra 30 til 15 grader i østlandsområdet. I nord blir det fortsatt mye vind og vått.
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- England v West Indies – day three as it happened | Rob Smyth and Rob Bagchi
- A belligerent Eurovision night fit for a broken Europe
- Cheryl Cole: 'I've dined with Prince Charles, but I've also sat in a crack den'
- Eurovision Song Contest 2012 final from Baku – as it happened
- Norway v England – as it happened | Jacob Steinberg

