Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Chirac: - NATO i Irak vil være risikabelt

Frankrikes president Jacques Chirac sier nei til et NATO-oppdrag i Irak, men utelukker ikke at alliansen kan bidra til opplæring og trening av irakske styrker.

NATOs eventuelle rolle i Irak skapte fortsatt splittelse mellom Chirac og USAs president George W. Bush da G8-toppmøtet i USA ble avsluttet torsdag.

- Enhver NATO-innblanding i denne regionen ser for oss ut til å innebære stor risiko. Blant annet er det en fare for en konfrontasjon mellom det kristne vest og det muslimske øst, selv om dette snarere er en karikatur, påpekte Chirac.

- Vi har tydelig markert at vi ikke vil akseptere et oppdrag av denne typen for NATO, sa Chirac på en pressekonferanse ved avslutningen av det tre dager lange G8-toppmøtet mellom verdens mektigste ledere.

Bush forsøkte samtidig å tone ned uenigheten mellom de to lederne.

- Jeg forventer ikke å bli tilbudt flere NATO-soldater. Det er det heller ingen som foreslår. Det vi foreslår er at NATO kanskje kan bidra med opplæring. Det vil i så fall skje på forespørsel fra den irakske regjeringen, sa Bush på en pressekonferanse.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger