Mest delt
Døde menns teorier
Betalte 350 mill. i svart lønn
Kjørte bil flere kilometer i skiløypen - satte seg fast
Eliteskole ønsker flere norske søkere
Chirac: - NATO i Irak vil være risikabelt
Frankrikes president Jacques Chirac sier nei til et NATO-oppdrag i Irak, men utelukker ikke at alliansen kan bidra til opplæring og trening av irakske styrker.
NATOs eventuelle rolle i Irak skapte fortsatt splittelse mellom Chirac og USAs president George W. Bush da G8-toppmøtet i USA ble avsluttet torsdag.
- Enhver NATO-innblanding i denne regionen ser for oss ut til å innebære stor risiko. Blant annet er det en fare for en konfrontasjon mellom det kristne vest og det muslimske øst, selv om dette snarere er en karikatur, påpekte Chirac.
- Vi har tydelig markert at vi ikke vil akseptere et oppdrag av denne typen for NATO, sa Chirac på en pressekonferanse ved avslutningen av det tre dager lange G8-toppmøtet mellom verdens mektigste ledere.
Bush forsøkte samtidig å tone ned uenigheten mellom de to lederne.
- Jeg forventer ikke å bli tilbudt flere NATO-soldater. Det er det heller ingen som foreslår. Det vi foreslår er at NATO kanskje kan bidra med opplæring. Det vil i så fall skje på forespørsel fra den irakske regjeringen, sa Bush på en pressekonferanse.
Les også
Siste fra seksjon
-
Obama vil innføre Buffet-skatt
Hever skattene for de rike i sitt nye budsjett.
13 februar 2012 18:47
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- Pakistan v England – first ODI as it happened | Rob Smyth
- Grammy awards 2012 – as it happened
- Ivory Coast v Zambia - as it happened | Jacob Steinberg
- Charlie Brooker: The true value of money – or why you can't fart a crashing plane back into the sky
- Luis Suárez misled us over Patrice Evra handshake, say angry Liverpool
