Utskrift er sponset av InkClub InkClub

David Irving for retten i Østerrike

Den kontroversielle britiske historikeren David medga i Wien mandag at han har benektet at Holocaust har funnet sted, men at han ikke lenger mener dette.

67 år gamle Irving er tiltalt i Østerrike for å ha benektet Holocaust i to foredrag han holdt i landet for 17 år siden. Saken åpnet mandag.

På vei inn i rettssalen ble spurt av journalister om han ville erkjenne skyld i forhold tiltalen.

- Jeg har ikke noe valg, svarte Irving, og la til at han ikke er noen Holocaust-fornekter.

- Mine synspunkter har endret seg. Historien er et tre i stadig vekst. Jo flere dokumenter som er tilgjengelig, jo mer lærer du, og jeg har lært masse siden 1989, sa Irving, som omtalte Holocaust slik:

- Jeg vil kalle det en jødisk tragedie under andre verdenskrig.

Høyreekstremisten Irving ble arrestert i Østerrike 11. november, og han risikerer nå ti års fengsel hvis han blir kjent skyldig i å ha benektet Holocaust.

I foredragene i 1989 skal han blant annet skal ha benektet at det fantes gasskammer i konsentrasjonsleiren Auschwitz under annen verdenskrig. Det ble utstedt arrestordre på Irving i november 1989.

Østerrike har svært strenge straffer for å benekte nazistenes folkemord. Irving risikerer fra ett til ti års fengsel. Da han ble arrestert, var Irving på vei til et festmøte i den høyreekstreme studentgruppen Olympia i Wien.

Rettssaken mot Irving har stor symbolsk betydning i Østerrike, som ønsker å vise verden at landet er fundamentalt forandret siden naziperioden, sier professor i statsvitenskap Fritz Plasser.

Les også

Siste fra seksjon

Relaterte bilder

David Irving under et tale til høyreekstremister i Ungarn. FOTO: ATTILA KISBENEDEK/AFP

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.

Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.

Tempen halveres til uken

Knallvarmen synger på siste verset. Til uken synker søylen på gradestokken fra 30 til 15 grader i østlandsområdet. I nord blir det fortsatt mye vind og vått.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger