-
Høyesteretts avklaring skulle komme i morgen onsdag, men er utsatt - uvisst hvor mange dager.FOTO: JØRGEN LOHNE
Dommer døde - uvisst når de får svar
Onsdag skulle Tjostolv Moland og Joshua French få beskjed om dødsdommene mot dem stadfestes eller om de må forberede seg på helt ny rettssak. Nå er avgjørelsen utsatt.
AV: thomas hubert og mona w. claussen, kinshasa/oslo
Thomas Hubert
Tirsdag i forrige uke avsluttet den militære høyesterett i hovedstaden Kinshasa sin ankebehandling av dødsdommene mot de to nordmennene.
Aktor Pierre Agabo anbefalte at dommen annulleres og saken sendes tilbake til ny behandling i rettsapparatet i Kisangani, med nye dommere.
Spørsmålet er om det finnes nok kvalifiserte dommere i Kisangani til at et nytt dommerteam kan etableres i den samme retten.
Flyttes til annen by?
Et annet alternativ er at høyesterett annullerer dommen og sender saken til en ny rett i en annen by. Her vil økonomien kunne utgjøre et problem: Mange vitner er involvert, og både transport, kost og losji vil koste penger.
FOTO: Thomas Hubert
Forsinkes av begravelse
Når den militære høyesterett kommer med sin konklusjon, er uvisst.
Hoveddommeren gjennomgår nå saken på egenhånd. Når han er ferdig med det, vil han innkalle de andre dommerne, og det vil bli tatt en beslutning.
Får vi en ny dom, kan vi håpe på bedre premisser, noe som vil lette den diplomatiske prosessen med å få dem hjem Forsvarer Morten Furuholmen
I påsken døde ett av høyesteretts medlemmer. Han var ikke blant dommerne som skal avgjøre nordmennenes sak. Men dødsfallet og begravelsen i morgen vil sette rettens arbeid på pause. Kjennelsen som skulle være klar i morgen onsdag, blir trolig forsinket.
- Jeg har ennå ikke fått beskjed om når vi får en kjennelse, sier Molands forsvarer André Kibambe til Aftenposten.no.
Håper på ny rettssak
Nordmennenes advokat Morten Furuholmen tror ikke at en ny rettsrunde vil medføre at Moland og French blir gitt rettferdig behandling eller at dødsdommene oppheves.
- På den annen side er det bra om saken kjøres på nytt. Det er uheldig om man opprettholder fem dødsdommer og et premiss som sier at de er medansvarlige for at 4 millioner menneskeliv er gått tapt i borgerkrigen, via sin angivelige støtte til opprørslederen Laurent Nkunda, sier Furuholmen.
- Får vi en ny dom, kan vi håpe på bedre premisser, noe som vil lette den diplomatiske prosessen med å få dem hjem, sier Furuholmen til Aftenposten.no.
Men Moland og French befinner seg i en Catch 22-situasjon, tilføyer han:
- Uansett hva som skjer nå, har det en pris.
FOTO: Lohne Jørgen R
Les også
Siste fra seksjon
-
Massedemonstrasjon mot Georgias president
Titusenvis av mennesker deltok søndag i en demonstrasjon mot Georgias president Mikhail Saakasjvili i hovedstaden Tbilisi.
27 mai 2012 23:25
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.
Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.
Tysk kvinne holdt som slave i Bosnia
Politiet har pågrepet et par i den bosniske byen Kalesija som de mistenker for å ha mishandlet en nå 19 år gammel tysk kvinne siden 2004.
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- England v West Indies – day three as it happened | Rob Smyth and Rob Bagchi
- A belligerent Eurovision night fit for a broken Europe
- Cheryl Cole: 'I've dined with Prince Charles, but I've also sat in a crack den'
- Eurovision Song Contest 2012 final from Baku – as it happened
- Norway v England – as it happened | Jacob Steinberg

