Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Dømt for trusler og vold

Faren til den døde Rahila Iqbal ble i 2001 i Oslo byrett dømt til seks måneders ubetinget fengsel for å ha kjørt på og truet broren til en av sine døtres kjærester.

Faren, Azhar Iqbal, sitter nå fengslet i Pakistan, mistenkt for å ha vært medvirkende til at en av hans andre døtre, Rahila Iqbal, døde i en bilulykke.Han nekter enhver befatning med sin datters død. Ulykken etterforskes som mulig æresdrap. Handlingene som Azhar Iqbal er dømt for, ble utført utenfor en pizzarestaurant i Helgesensgate i Oslo litt over midnatt 29. juli år 2000.Iqbal kjørte med sin egen bil, som hadde en passasjer, inn i sidedøren på en annen bil der fornærmede sto eller var på vei ut.I sammenstøtet fikk den fornærmede sin venstre fot klemt mellom den åpne døren og karosseriet på bilen. Deretter ble fornærmede banket opp med slag og spark. Sparkene fortsatte etter at fornærmede falt i bakken.

Forsettelig.

Retten legger til grunn at volden i forbindelse med basketaket var forsettelig. Retten er heller ikke i tvil om at påkjørselen ble gjort med vilje.Rahilas far kjente fornærmede fra før. I retten sa Azhar Iqbal at han var sint på fornærmede på grunn av tidigere mobbing."Det er også ubestridt at tiltaltes datter og fornærmedes bror har hatt en forbindelse som tiltalte har mislikt", heter det i dommen. I retten forklarte Rahila Iqbals far at han holdt frem en springkniv med bladet ute etter å ha banket opp den fornærmede. Retten tar dette som en trussel om legemsbeskadigelse.

"Avstraffelse".

I straffeutmålingen fra dommen heter det at volden bærer preg av avstraffelse. Rahia Iqbals far sa i retten at han ønsket å snakke med fornærmede på grunn av uoverensstemmelser. Retten fant det "uklart" hva uoverensstemmelsene besto i. Men i straffeutmålingen skriver retten at "høyst sannsynlig har det hatt sammenheng med at fornærmedes bror har hatt en forbindelse med datteren til tiltalte som sistnevnte ikke satte pris på".Retten mener at dette ikke er formildende etter norsk rett. Retten legger også til grunn at bilen som faren brukte er et særdeles farlig redskap. Retten mener at voldshandlingene er begått under særdeles skjerpende omstendigheter. Rahilas far fikk seks måneders ubetinget fengsel i saken. Dommen skal være sonet. I saken var det en medtiltalt. Sistnevnte fikk 90 dagers ubetinget fengsel.Kilder som kjenner til rettssaken, sier til Aftenposten at æresbegrepet sto sentralt i saken.

Les også

Siste fra seksjon

Relaterte bilder

Advokat Abid Raja (t.v.) som representerer Azhar Iqbal i samtale med påtaleansvarlig Mohammed Shahbaz i Pakistan. FOTO: INGAR STORFJELL

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.

Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.

Tysk kvinne holdt som slave i Bosnia

Politiet har pågrepet et par i den bosniske byen Kalesija som de mistenker for å ha mishandlet en nå 19 år gammel tysk kvinne siden 2004.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger