EU vedtar sanksjoner mot Hviterussland
EU-lederne som er samlet til toppmøte i Brussel, vedtok fredag å innføre sanksjoner mot Hviterussland etter at politiet natten før fjernet demonstrantene på Oktoberplassen i Minsk.
Sanksjonene innføres ikke bare på grunn av politiaksjonen, men også som følge av det lite demokratiske valget sist helg, som president Aleksandr Lukasjenko vant med 83 prosent av stemmene.
- EU har besluttet å innføre tiltak mot dem som er ansvarlig for å ha krenket internasjonale valgstandarder, inkludert president Lukasjenko, sier Østerrikes utenriksminister Ursula Plassnik.
I erklæringen fra toppmøtet oppfordrer EU også hviterussiske myndigheter til å løslate fengslede opposisjonelle og demonstranter.
- Nattens hendelser har bekreftet vår negative vurdering, og vi oppfordrer de hviterussiske myndighetene til å respektere forsamlingsfriheten og løslate fangene, sa Plassnik da hun var på vei inn til andre dag av EU-toppmøtet. Østerrike har formannskapet i EU dette halvåret.
EU har allerede innført sanksjoner i form av reiseforbud for seks hviterussiske ledere. Det blir nå aktuelt å utvide reiseforbudet til flere personer. I tillegg vurderes det om kontoene til enkelte hviterussiske ledere i utlandet skal fryses. Men det blir ikke innført økonomiske sanksjoner mot selve landet.
- Som ventet
Sveriges statsminister Göran Persson er ikke overrasket over politiets aksjon i Minsk natt til fredag. Han mener aksjonen var helt i tråd med hvordan valget ble gjennomført. Persson tror likevel at president Aleksandr Lukasjenkos dager snart er omme.
- Hans dager er talte. Han leder på en diktatorisk måte et land som før eller senere, og jeg tror før, kommer til å bli integrert i europeisk tradisjon og struktur, sa Persson til det svenske nyhetsbyrået TT da han ankom toppmøtet.
Appell fra OSSE
Organisasjonen for sikkerhet og samarbeid i Europa ba fredag myndighetene i Hviterussland stanse forfølgelsen av opposisjonelle.
Les også
Siste fra seksjon
-
Massedemonstrasjon mot Georgias president
Titusenvis av mennesker deltok søndag i en demonstrasjon mot Georgias president Mikhail Saakasjvili i hovedstaden Tbilisi.
27 mai 2012 23:25
Relaterte bilder
Sveriges statsminister Göran Persson tror president Aleksandr Lukasjenkos dager snart er omme. ¿ Hans dager er talte. Han leder på en diktatorisk måte et land som før eller senere, og jeg tror før, kommer til å bli integrert i europeisk tradisjon og struktur, sa Persson da han ankom EU- toppmøtet i Brussel. FOTO: PASCAL ROSSIGNOL / REUTERS
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.
Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.
Tysk kvinne holdt som slave i Bosnia
Politiet har pågrepet et par i den bosniske byen Kalesija som de mistenker for å ha mishandlet en nå 19 år gammel tysk kvinne siden 2004.
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- England v West Indies – day three as it happened | Rob Smyth and Rob Bagchi
- A belligerent Eurovision night fit for a broken Europe
- Cheryl Cole: 'I've dined with Prince Charles, but I've also sat in a crack den'
- Eurovision Song Contest 2012 final from Baku – as it happened
- Norway v England – as it happened | Jacob Steinberg

