-
Et arkivfoto av den nylig avsatte forsvarssjef Hussein Tantawi, tatt under et møte med den amerikanske forsvarsministeren Robert Gates i 2009.FOTO: AP
Egypts president avsetter forsvarssjefen
Egypts nyvalgte president Mohamed Mursi opphever landets midlertidige grunnlov og sparker forsvarssjef Hussein Tantawi
Saken oppdateres
En pressetalsmann for Egypts president Mohamed Mursi kunngjorde under en pressekonferanse søndag at landets forsvarssjef, feltmarskalk Hussein Tantawi, er avsatt, ifølge BBC. Samtidig oppheves et midlertidig tillegg til Egypts grunnlov, som gir utvidede fullmakter til hæren.
Hussein Tantawi har vært sjef for landets væpnede styrker i flere tiår, og regnes som svært mektig. Han var også forsvarsminister under tidligere president Hosni Mubarak i nærmere to tiår.
Forsvarsminister under Mubarak
Nylig ble han utnevnt til forsvarsminister i Egypts nye regjering, skriver NTB. BBC skriver at forholdet mellom Det muslimske brorskapet, som president Mursi tilhører, og den egyptiske hæren, har vært svært spent siden Hosni Mubaraks fall i februar i fjor, under den arabiske våren.
Foreløpig er det ikke kjent hvorvidt den egyptiske presidenten formelt sett har makt til å avsette lederen for de væpnede styrkene - eller om Tantawi vil finne seg i dette.
BBCs korrespondent Yolande Knell i Kairo, sier at det nye trekket fra Mursi er et åpenbart forsøk på å ta makt fra hæren.
Tantawi er også leder av De væpnede styrkenes øverste råd (SCAF), som styrte Egypt inntil president Mursi tok over i juli.
Les også:
Les også
Siste fra seksjon
-
Himmelske kjørerekorder med overraskende vinner
NASAs trofaste Mars-rover, Opportunity, har satt ny amerikansk rekord i kjørt distanse på et annet himmellegeme. Men gjett hvem som har verdensrekorden?
23 mai 2013 22:47
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Frp vil avvikle verneplikten
Men Oslo Frp, med Christian Tybring-Gjedde i spissen, vil få partiet til å snu og heller si ja til en kjønnsnøytral verneplikt.
Utenlandske sjåfører trosser flommen
Mesta-arbeidere og lokale maskin-entreprenører kjemper for harde livet med å redde fylkesvei 30. Danske og polske trailersjåfører neglisjerer flommen og presser seg forbi.
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- London attack: police make two further arrests after Woolwich killing - live updates
- Was the London killing of a British soldier 'terrorism'? | Glenn Greenwald
- Anti-Muslim reprisals after Woolwich attack
- Woolwich killing: meat cleaver, knife and jihadist claims filmed on mobile
- Woolwich attack: aftermath and reaction to killing on London street – as it happened