-
Taliban er på offensiven i Afghanistans nordområder.FOTO: AFP
Eldreråd støtter Taliban i Ghowrmach
Eldrerådet i Ghowrmach-distriktet i Afghanistan skal ha vedtatt å støtte en pakistansk Taliban-leder som har etablert seg i området, der også norske soldater opererer.
- Mindre grupper soldater, flere steder i Afghanistan
- Hyller helikopterheltene i Afghanistan
- - Vanskelig situasjon for hele familien
- Skryter av Taliban-offensiv i norske områder
- - Taliban bygger korridor i norsk-kontrollert område
- Opprør i norsk område dirigeres av Mullah Omar
- Frykter hardere kamper i «norsk» Afghanistan-område
- NATO: Norske soldater er i «problemområde»
Les også:
De norske styrkene har møtt stadig sterkere motstand i Ghowrmach de siste månedene, og eldrerådets vedtak kommer derfor på et ubeleilig tidspunkt.
Vedtaket har også ført til at den norskfinansierte hjelpeorganisasjonen ACTED inntil videre har lagt ned det meste av arbeidet i området.
– Vi holder en lav profil og har bedt de ansatte om å arbeide hjemmefra, seier Ziggy Garewal, leder av ACTEDs operasjoner i Afghanistan, til Bergens Tidende.
Pakistansk Taliban-leder
Den pakistanske Taliban-lederen etablerte seg i Ghowrmach for rundt en måned siden og skal ha med seg om lag 200 godt trente krigere.
I praksis betyr dette at alle menn mellom 15 og 55 år i Ghowrmach nå må vurderes som potensielle opprørere. Ziggy Garewal, leder av ACTEDs operasjoner i Afghanistan.
Aftenposten.no har i en rekke artikler beskrevet Talibans fremmarsj i det «norske området» i Afghanistan. Les flere av artiklene her:
Utpressing
ACTED har rundt 35 lokalt ansatte i Ghowrmach og blir utsatt for direkte press fra Taliban-opprørerne.
– De har prøvd å kreve 10 prosent av lønna til de ansatte og vil ha 10 prosent av kontraktene våre, seier Garewal.
Avvist
Utpressingsforsøkene er blitt avvist, men eldrerådets støtte til Taliban gjør at ACTED må være mer forsiktige.
– Slik støtte har de ikke uttrykt tidligere. I praksis betyr dette at alle menn mellom 15 og 55 år i Ghowrmach nå må vurderes som potensielle opprørere, forteller Garewal.
Rundt 50.000 personer bor i Ghowrmach-distriktet. Sentrale myndigheter har i praksis liten kontroll i området.
Les også
Siste fra seksjon
-
Massedemonstrasjon mot Georgias president
Titusenvis av mennesker deltok søndag i en demonstrasjon mot Georgias president Mikhail Saakasjvili i hovedstaden Tbilisi.
27 mai 2012 23:25
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- England v West Indies – day three as it happened | Rob Smyth and Rob Bagchi
- A belligerent Eurovision night fit for a broken Europe
- Cheryl Cole: 'I've dined with Prince Charles, but I've also sat in a crack den'
- Eurovision Song Contest 2012 final from Baku – as it happened
- Norway v England – as it happened | Jacob Steinberg

