-
Facebook nekter brukerne å legge ut ammebilder der brystvorten er synlig.FOTO: KAREL NEVARRO / AP
Facebook sensurerer ammebilder
- Uanstendig og pornografisk, mener nettsamfunnet.
AV: anders hedeman
Publisert:
Oppdatert:
Et forbud mot bilder av ammende kvinner på nettsamfunnet Facebook har ført til store protester blant brukerne, ifølge AsiaOne. Mange av nettsamfunnets brukere ønsker å legge ut profilbilder av seg selv der de ammer spedbarna sine. Dette strider med Facebooks regler, som ikke tillater at man viser bilder av selve brystvorten eller areola, det fargede området rundt. Bilder som ikke viser brystvorten, kan derimot trygt legges ut.
- Kan virke støtende
Ledelsen i nettsamfunnet mener at slike bilder er uanstendige, pornografiske og seksuelle - og at de kan virke støtende på mange av de yngre brukerne. Bildene har derfor blitt fjernet, og brukerne har blitt truet med utkastelse hvis de nekter å føye seg etter forbudet. Dette argumentet har vakt sinne og avsky blant flere av brukerne, som har startet en protestgruppe mot forbudet. Der pågår det nå en heftig debatt om ammebildene er naturlige eller uanstendige. Gruppen teller nå 76.000 medlemmer, og det har ikke skortet på engasjementet. Siden den ble opprettet, har medlemmene lagt inn 10.000 kommentarer, 3000 bilder og 1500 diskusjonstråder. Mange av de som deltar i debatten, skriver at føler seg diskriminert og undertrykket.- Uforståelig
«Hva er det med amming som er uanstendig? Det er uforståelig, spesielt når man sammenlikner bildene med andre virkelig grove bilder på Facebook,» skriver de som startet gruppen. Det ble i helgen arrangert en demonstrasjon mot Facebooks sensur utenfor selskapets hovedkvarter i Palo Alto i California. Selv om interessen for gruppen på nettsamfunnet har vært stor, var det bare en håndfull personer som dukket opp på selve demonstrasjonen. Demonstrantene hadde laget bannere med påskriften «Facebook, amming er ikke uanstendig» og «brystene våre er ikke porno.» Facebook-talsmann Barry Schnitt sier at bildene blir fjernet fordi de vil at nettsamfunnet skal være trygt, sikkert og troverdig for yngre og eldre brukerne. - Vi er enige i at amming er naturlig og vakkert, og vi setter pris på at mange deler denne erfaringen med andre på Facebook, sier Schnitt til AsiaOne.Les også
Siste fra seksjon
-
Massedemonstrasjon mot Georgias president
Titusenvis av mennesker deltok søndag i en demonstrasjon mot Georgias president Mikhail Saakasjvili i hovedstaden Tbilisi.
27 mai 2012 23:25
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.
Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.
Tysk kvinne holdt som slave i Bosnia
Politiet har pågrepet et par i den bosniske byen Kalesija som de mistenker for å ha mishandlet en nå 19 år gammel tysk kvinne siden 2004.
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- England v West Indies – day three as it happened | Rob Smyth and Rob Bagchi
- A belligerent Eurovision night fit for a broken Europe
- Cheryl Cole: 'I've dined with Prince Charles, but I've also sat in a crack den'
- Eurovision Song Contest 2012 final from Baku – as it happened
- Norway v England – as it happened | Jacob Steinberg


Kommentarer