Fem The Sun-journalister pågrepet for bestikkelser
Åtte personer ble lørdag pågrepet av britisk politi.
AV: jørgen svarstad
- Rapport: Engelsk politi dekket over avlyttingskandale i ni år
- Britiske kjendiser fikk millionerstatning etter avlyttingsskandale
- Politimann arrestert for korrupsjon i London
I fjor ble avisen News of the World lagt ned etter avsløringene om ulovlig avlytting. Nå er også Storbritannias mestselgende avis The Sun også trukket inn i den omfattende skandalen som ryster Rupert Murdochs avisimperium.
Lørdag ble åtte personer pågrepet av politiet, melder Sky News. Disse er en politibetjent, en ansatt i det britiske forsvarsdepartementet, en ansatt i forsvaret og fem The Sun-journalister.
Journalistene i den Murdoch-eide avisen er mistenkt for å ha betalt de offentlig ansatte for opplysninger. Operasjonen var en del av korrupsjonsetterforskningen Operation Elveden, som ble sparket i gang etter News of the World-avsløringene.
- Heksejakt
Dette er første gang journalister er pågrepet for ulovlige utbetalinger til andre enn polititjenestemenn.
Pågripelsene ble gjort etter at News Corporation, Murdcohs eierselskap i USA, ga opplysninger til Scotland Yard.
- Journalister i The Sun mener at dette er en heksejakt mot én avis, sier en anonym The Sun-journalist til Sky News.
News Corporation bekreftet lørdag arrestasjonene og opplyste at de mistenkte ble pågrepet i sine egne hjem.
Dette er andre gang i år at The Sun-journalister blir pågrepet, mistenkt for ulovlige utbetalinger. For to uker siden pågrep britisk politi fire nåværende og tidligere ansatte i avisen.
Les også
Siste fra seksjon
-
Massedemonstrasjon mot Georgias president
Titusenvis av mennesker deltok søndag i en demonstrasjon mot Georgias president Mikhail Saakasjvili i hovedstaden Tbilisi.
27 mai 2012 23:25
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.
Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.
Tysk kvinne holdt som slave i Bosnia
Politiet har pågrepet et par i den bosniske byen Kalesija som de mistenker for å ha mishandlet en nå 19 år gammel tysk kvinne siden 2004.
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- England v West Indies – day three as it happened | Rob Smyth and Rob Bagchi
- A belligerent Eurovision night fit for a broken Europe
- Cheryl Cole: 'I've dined with Prince Charles, but I've also sat in a crack den'
- Eurovision Song Contest 2012 final from Baku – as it happened
- Norway v England – as it happened | Jacob Steinberg

