Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • I Japan vil tolv bilfabrikker kutte 25.000 stillinger.

    FOTO: REUTERS

Finanskrisen tok 85.000 jobber på én dag

På verdensbasis ble 85.000 arbeidsplasser fjernet i løpet av én eneste dag denne uka. Amerikanerne venter spent på hvordan opposisjonen vil stille seg til Barack Obamas krisepakke.

De sosiale konsekvensene av den økonomiske krisen som startet i USA, blir stadig mer merkbare verden over. Flere store selskaper kunngjorde denne uka nye masseoppsigelser. Det dreier seg blant annet om det amerikanske telekommunikasjonsselskapet Spring Nextel, som varsler at det vil kutte 8.000 arbeidsplasser.

I Japan vil tolv bilfabrikker redusere arbeidsstokken med totalt 25.000, og i Nederland forsvinner 13.000 arbeidsplasser i henholdsvis forsikringsgruppen ING og elektronikkgiganten Philips.

Ferske tall fra Russland viser at så mange som 500.000 mennesker mistet jobben i desember. Det vil si at 5,8 millioner mennesker, 7,7 prosent av befolkningen, nå går arbeidsledige i Russland, som opplever sin verste økonomiske krise siden 1998.

Håper på støtte

I USA håper president Barack Obama på sterk støtte fra republikanerne i opposisjonen når han tirsdag diskuterer krisepakken med dem.

– De nye, stygge økonomiske nyhetene krever raske og ekstraordinære tiltak, sier Obama.

Obama tar selv turen til Capitol Hill, noe som hans forgjenger George W. Bush sjelden gjorde.

– Obamas vil høre på representantens ideer og tanker, forklarer Robert Gibbs, som er talsmann for Det hvite hus.

– Målet er å få deres innspill. Hvis det er gode ideer, som Obama tror det vil være, vil vi vurdere innspillene. Disse ideene vil så danne grunnlaget for diskusjonene i Kongressen, sier Gibbs.

Men det er ikke noe som tyder på at det blir enkelt å få republikanerne med på laget. Republikanske politikere har den siste tiden økt sin motstand mot lovforslaget, som skal debatteres senere denne uka.

Skeptiske

Obamas krisepakke er priset til 825 milliarder dollar. Flere republikanere og noen demokrater er bekymret for den høye prislappen. Mange republikanere skal dessuten være misfornøyde med at deres krav om flere skattekutt og lavere offentlig forbruk ikke er imøtekommet i tiltakspakken.

– Jeg tror ikke lovforlaget får bred støtte i den republikanske leiren, uttalte lederen for republikanerne, John Boehner, tidligere denne uka.

– Men det er ikke for seint for presidenten å gripe inn og gjøre pakken bedre, la han til.

Heller ikke Obamas motkandidat i presidentvalget, John McCain, vil støtte pakken slik den er i dag.

– Det må en slags lakmustest til for å se om den virkelig vil stimulere økonomien og om dette vil skje på kort sikt, sa McCain til Fox News søndag.

Les også

Siste fra seksjon

* Anleggsmaskinprodusenten Caterpillar vil kutte 20.000 arbeidsplasser på verdensbasis. * Den amerikanske legemiddelprodusenten Pfizer vil kutte rundt 10 prosent av sin arbeidsstokk, eller minst 8.000, etter å ha overtatt konkurrenten Wyeth. Pfizer har virksomheter i 150 land. * Den amerikanske bilprodusenten General Motors sier opp 2.000 ved to av sine fabrikker i USA, som et ledd i å oppfylle effektivitetskravene som fulgte med det statlige lånet selskapet har fått innvilget. * Telefonoperatøren Sprint Nextel kutter 8.000 arbeidsplasser – 14 prosent av arbeidsstokken. * Det amerikanske bo- og byggevareselskapet Home Depot kutter 7.000 jobber. * Japans tolv ledende bilprodusenter venter å måtte si opp til sammen 25.000 fram til utgangen av mars. * Det nederlandske finans- og forsikringsselskapet ING sier opp 7.000. * Elektronikkgiganten Philips kommer til å si opp 6.000. * Den indiskeide stålprodusenten Corus sier opp 3.500, de fleste i Storbritannia. (Kilde: AFP)

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.

Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.

Tysk kvinne holdt som slave i Bosnia

Politiet har pågrepet et par i den bosniske byen Kalesija som de mistenker for å ha mishandlet en nå 19 år gammel tysk kvinne siden 2004.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger