Mest delt
- Fukt i huset like farlig som passiv røyking
Ungdom drikker som foreldrene
- Jarle Andhøy har ført oss bak lyset
Løs kabel kan ha «lurt» forskere som tvilte på Einstein-teori
Flere angrep mot hjelpearbeidere i Afghanistan
Tallet på angrep mot utenlandske hjelpeorganisasjoner i Afghanistan økte fra 2010 til 2011. Økningen gjaldt alle typer angrep fra afghanske væpnede styrker, men særlig ran og generell væpnet kriminalitet.
AV: NTB
I fjor kom det i alt til 136 flere aksjoner enn året før. Veksten i antall aksjoner mot klinikker gir særlig grunn til bekymring, heter det i den nyeste kvartalsrapporten fra ANSO, kontoret som arbeider for frivillige organisasjoners sikkerhet i Afghanistan.
- Provinsene Faryab, Balkh og Ghor topper for andre år på rad listen over provinser med flest angrep per år, heter det videre i rapporten.
Men til tross for at tallet på angrep øker, gikk antall drepte hjelpearbeidere ned fra 37 i 2010 til 31 i 2011.
Til sammen ble 140 hjelpearbeidere bortført i Afghanistan i fjor, og for åtte av disse førte kidnappingen til døden. Mens det i 2010 skjedde flest kidnappinger nord i Afghanistan, skjedde de fleste slike episoder i 2011 øst i landet.
De sosiale forholdene og levekårene i Afghanistan er fortsatt svært dårlige, heter det i rapporten fra ANSO. Over tre millioner mennesker i landet mangler sikker tilgang til mat, og rundt tre millioner afghanere er på flukt. (©NTB)
Les også
Siste fra seksjon
-
Det første bildet av Baby Bernadotte
Lagt ut på kongehusets Facebook-side.
23 februar 2012 13:29
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- Colonoscopy Prevents Death, a Study Affirms
- State of the Art: OnLive Desktop Plus Puts Windows 7 on the iPad in Blazing Speed - State of the Art
- Restaurant Review: Shake Shack Struggles With Inconsistency
- Bits Blog: Google to Sell Heads-Up Display Glasses by Year's End
- Arts & Leisure: Pollocks and Rothkos, Sold For Millions, Called Forgeries
- Manchester City v Porto – live! | Paul Doyle
- Let's put Facebook's 'no nipples' rule to test with your breastfeeding photos | Rowan Davies
- Brit awards and ITV apologise to Adele
- Marie Colvin's killing piles pressure on Assad as civilian death toll rises
- Heinrich Rudolf Hertz celebrated in a Google doodle
- Taliban urge Muslims to kill NATO troops over Quran burning
- France, Britain demand Syria return bodies, provide aid to injured journalists
- Arraignment set in Bradley Manning's WikiLeaks case
- Jury recommends 26 years in prison for former Virginia lacrosse player
- Five things we learned from Wednesday's debate

