-
Sinn Fein-leder Gerry Adams holder tale etter at det er klart at han er gjenvalgt.FOTO: PETER MUHLY - AFP
Fløypartiene vant valget i Nord-Irland
De radikale republikanerne og de konservative protestantene har vunnet valget i Nord-Irland. Nå må de gamle erkefiendene sette seg ned og forsøke å bli enige om grunnlaget for et regjeringssamarbeid.
Opptellingen av stemmene fra onsdagens valg på ny selvstyreforsamling viste fredag formiddag en klar ledelse for det probritiske Demokratiske unionistparti DUP og for den nå avvæpnende geriljabevegelsen IRAs politiske fløy Sinn Fein. De to er omtrent jevnstore.
Da 72 av de 108 plassene i den nordirske provinsforsamlingen var fordelt, hadde DUP vunnet 25 og Sinn Fein 24, mens 23 mandater ble fordelt på fire andre partier. Valgvinnerne har nå frist på seg til 26. mars med å bli enige om en regjeringsdannelse.
– Innen 26. mars må regjeringsspørsmålet være løst, det fins ikke noe alternativ til dette, sa Irlands statsminister Bertie Ahern fredag. – Velgerne har gitt klar beskjed, og har avvist partiene som sa nei til en maktdeling, sa Storbritannias minister for Nord-Irland Peter Hain.
DUPs leder Ian Paisley kalte fredag valgutfallet «en seier for rettferdigheten». Paisley, som kan bli førsteminister i en ny selvstyreregjering, sier hans sannsynlige nestkommanderende Martin McGuinness fra Sinn Fein «har behov for omvendelse».
Les også
Siste fra seksjon
-
Massedemonstrasjon mot Georgias president
Titusenvis av mennesker deltok søndag i en demonstrasjon mot Georgias president Mikhail Saakasjvili i hovedstaden Tbilisi.
27 mai 2012 23:25
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.
Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.
Tysk kvinne holdt som slave i Bosnia
Politiet har pågrepet et par i den bosniske byen Kalesija som de mistenker for å ha mishandlet en nå 19 år gammel tysk kvinne siden 2004.
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- England v West Indies – day three as it happened | Rob Smyth and Rob Bagchi
- A belligerent Eurovision night fit for a broken Europe
- Cheryl Cole: 'I've dined with Prince Charles, but I've also sat in a crack den'
- Eurovision Song Contest 2012 final from Baku – as it happened
- Norway v England – as it happened | Jacob Steinberg

