Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Flyet med Støre
nødlandet i Afghanistan

Et nederlandsk fly med utenriksminister Jonas Gahr Støre om bord måtte lande i Kandahar i Sør-Afghanistan på grunn av tekniske problemer.

Støre og hans følge av livvakter, medarbeidere og militære, samt en gruppe norske pressefolk, skulle returnere til hovedstaden Kabul etter et besøk i Tirin Kot, om bord i et australsk transportfly.

Først etter landing, da bakluka på Herkules-flyet ble åpnet, fikk passasjerene vite at de befant seg i Kandahar, Taliban-bevegelsens gamle hovedstad, som regnes som Afghanistans farligste by.

– Jeg trodde vi hadde landet i Kabul, sa en overrasket Støre da han etter en tid i uvisshet om bord i flyet ble geleidet ut på flystripa i kveldsmørket. Derfra ble han tatt med til en provisorisk terminalbygning.

Årsaken til den uventede landingen var problemer med trykket om bord i flyet som gjorde det umulig å stige over fjellene som omgir den afghanske hovedstaden.

Ifølge den australske besetningen var det lite som tydet på at flyet ville kunne fortsette til Kabul onsdag kveld, og det var også usikkert om det lot seg gjøre å skaffe et annet fly.

Støre, som er på et tre dagers besøk i Afghanistan, belaget seg derfor på å tilbringe natten i Kandahar, under heller uvisse forhold.

– Det jobbes med alternative fly, men det ser dårlig ut. Mentalt bør dere derfor innstille dere på å bli her i natt og at flyet går i morgen tidlig, opplyste kontingentsjefen for de norske styrkene i Afghanistan, oberst Odd Egil Pedersen. Han fulgte Støre under besøket i Sør-Afghanistan.

Les også

Siste fra seksjon

Relaterte bilder

Her fra besøket tidligere i uken da Jonas Gahr Støre ankom byen Uruzgan i det sørlige Afghanistan. FOTO: HEIKE JUNGE - SCANPIX

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.

Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.

Tysk kvinne holdt som slave i Bosnia

Politiet har pågrepet et par i den bosniske byen Kalesija som de mistenker for å ha mishandlet en nå 19 år gammel tysk kvinne siden 2004.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger