• Du skal ha tunga rett i munnen for ikke å bli satt ut av brølet fra Niagara-fossen.

    FOTO: REUTERS

  • Nik Wallenda er den første som har gått over Niagafossen på stram linje.

    FOTO: REUTERS

Førstemann på på stram line over Niagara Falls

Det tok to år å få tillatelsen, og fredag var det alvor: Amerikanske Nik Wallenda balanserte på stram line over den berømte Niagarafossen på grensen mellom USA og Canada.

Millioner av canadiere og amerikanere fulgte nedtellingen fram mot den farlige fotturen, som fant sted natt til lørdag norsk tid. Amerikansk fjernsyn sendte Wallendas vandring vel 60 meter over de frådende vannmassene direkte, og i tillegg møtte titusener fram på hver side av fossen.

Den 33 år gamle balansekunstneren, som er medlem av en familie av stuntfolk kalt «De flygende Wallendaene», var klar over at han bare fikk denne ene sjansen.

Han valgte å spenne linen over den kanskje mest spektakulære delen av fossen, de såkalte Horseshoe Falls på canadisk side.

Wallenda er den første ti å gå direkte over Niagara Falls på stram linje noensinne, iføllge nyhetsbyrået AP.

Fryktet vindkast

Før vandringen sa Wallenda at han mest av alt fryktet brå vindkast som kunne presse ham ut av likevekt. Men hvis alt gikk etter planen, regnet han med å kunne tilbakelegge den 550 meter lange turen på omtrent tre kvarter.

Det viste seg å gå langt raskere. Etter mindre enn 30 minutter var han over på den andre siden, klissvåt av disen over fossefallet.

Underveis kommuniserte han med sin far via radiotelefon.

- Dette er så fysisk, ikke bare mentalt, men fysisk. Det er ikke lett å kjempe mot vinden. Jeg kjenner jeg blir nummen i hendene, sa Wallenda.

Faren forsøkte da å oppmuntre ham.

- Du klarer deg bra. Ta deg god tid, sa han.

Spesialsko

På beina hadde Wallenda sko som var håndsydde av hans mor, med såler av spesielt mykt lær.

- Det er bare beina mine og balansestangen som beveger seg, fortalte han om teknikken bak linevandringer av denne typen.

Linen krever at man holder kroppen rett og stiv, forklarte han overfor den canadiske avisen Toronto Star.

- Vi trenger slike begivenheter som dette, som kan overbevise folk om at det som virker umulig, likevel kan være mulig, sa Wallenda.

Tillatelse hvert 20. år

Det er mer enn 100 år siden myndighetene sist ga tillatelse til linedans over Niagara. Flere tidligere forsøk har endt med døden for linegåerne, og den canadiske fossekommisjonen har gjort det klart at det bare vil bli gitt tillatelser hvert 20. år.

Wallenda har imidlertid hatt papirene i orden. Canadierne har gitt løyve, og den amerikanske delstaten New Yorks guvernør Andrew Cuomo underskrev i fjor en egen lov som ga Wallenda ett år til å gjennomføre planene.

Nik Wallenda lærte kunsten å balansere på stram line allerede som toåring. Han har fortalt til den britiske rikskringkastingen BBC at han har drømt om å gå over Niagarafossen siden han var seks år gammel.

Men ifølge Guardian vil ikke han gi seg nå med balanseringen.

- Jeg har tillatelse til å bli den første personen til å gå på tvers av Grand Canyon, så det er en prosess jeg vil begynne med. Jeg tenker at det vil ta tre til fem år å greie det.

Les også

Kommentarer

Kommentarfeltet støtter ikke IE8. Vennligst oppgrader eller bruk en annnen nettleser.
Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

11 fremmede fiskearter invaderer norsk fauna

Gullfisk, sandkryper, regnlaue, karpe og suter. Dette er noen av de 11 helt nye fremmede fiskeartene som har spredd seg til sjøer og elver i Norge de siste tiårene.

- Hvorfor forteller ikke mediene hva en ikke-vestlig innvandrer koster?

Hver ikke-vestlige innvandrer koster Norge rundt 4,1 millioner kroner i snitt i livsløpet, skriver Finansavisen.

Tjenester