Frankrike vil legalisere homofilt ekteskap
Frankrikes nye sosialistregjering vil gi homofile retten til å gifte seg og adoptere, sier landets statsminister Jean-Marc Ayrault.
AV: NTB
Sosialistene i Frankrike lover raske reformer
Frankrikes nyvalgte president François Hollande lovet allerede i sin valgkamp at han ville gjøre det lovlig for homofile å gifte seg og å adoptere, men han har aldri sagt noe om når det eventuelt skal skje.
Fredag ble det klart: En ny lov om homofiles rett til ekteskap og adopsjon vil trolig være på plass innen et år, ifølge familieminister Dominique Bertinotti. Statsminister Ayrault bekrefter at regjeringen jobber med spørsmålet.
En slik lovgiving vil representere en markant endring i det franske samfunnet, hvor mer enn to tredeler fortsatt beskriver seg selv som romersk-katolske, ifølge en meningsmåling i 2010. (©NTB)
Les også
Siste fra seksjon
-
I disse landene har Norge meglet
I år er det 20 år siden den første Oslo-avtalen ble signert. Fredsnasjonen Norge markerer jubileet med å være vertskap for Taliban-samtaler.
19 juni 2013 17:25
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Østerriksk entreprenør-gigant innstiller
Alpine Bau ble tildelt milliardkontrakt for bygging av E6 og jernbane mellom Minnesund og Brøhaug. Klokken 09 stanset alt arbeide opp fordi den østerrikske entreprenøren ble slått konkurs.
Utsetter partilederdebatt etter Stoltenbergs øyeoperasjon
Statsminister Jens Stoltenberg har avlyst programmet for onsdag etter en øyeoperasjon tirsdag.