Fri etter 99 piskeslag
Iranske Leyla M. ble først dømt til døden, så til tre og et halvt års fengsel. Tirsdag blir hun løslatt fra fengsel, men må tåle 99 piskeslag.
AV: torill nordeng
Publisert:
Oppdatert:
Fengselsdommen mot 20 år gamle Leyla Mafi, kjent som Leyla M, ble opphevet i slutten av forrige uke. Hun løslates fra fengselet i Arak i dag, og trolig er de 99 piskeslagene allerede over. Ifølge den iranske menneskerettighets- aktivisten Mahmood Amiry-Moghaddam, som arbeider med medisinsk forskning i Norge, skulle piskingen foregår i luftegården i fengselet der hun satt, og tilskuere var andre innsatte. Etter løslatelsen må Leyla M. tilbringe åtte måneder i en kvinneinstitusjon.Amiry-Moghaddam er ikke i tvil om at Leyla M. har berget livet takket være massivt internasjonalt press mot det iranske regimet, spesielt fra Norge.Leyla M. ble dømt til døden av en domstol i Arak. Dødsdommen ble så opphevet i oktober i fjor, og hun ble i stedet dømt til fengsel i tre og et halvt år, samt 99 piskeslag. - Og dette skjer samtidig som menneskerettighetssituasjonen i Iran er verre enn på mange år, sier Amiry-Moghaddam.
Mange henrettelser.
Ifølge offisielle iranske medier ble bare i forrige uke fire mennesker hengt og fem andre dømt til døden, en av dem er kvinne. Uken før ble to menn offentlig hengt i byen Ahvaz sørvest i Iran og seks andre, blant den en kvinne, dømt til døden. Tre av mennene ble dømt til døden ved to gangers hengning og én gangs steining. Rekkefølgen fremkommer ikke klart av domsdokumentene. De tre mennene var alle fra provinsen Mazandaran nord i landet.Ytterligere to jenter er også nylig dømt til døden. Den ene er 18 år gamle Nazanin, og hun er dømt fordi hun drepte en av tre menn som skulle voldta henne og niesen da hun var 17 år gammel. Dommeren har valgt å se bort fra hennes uttalelser om at dette var gjort i selvforsvar, og at hun ikke mente å drepe mannen.Delara Darabi mottok dødsdommen etter tiltale for drap da hun var 17 år gammel. Hun har hele tiden benektet at hun har drept noen.Hastesak.
Nok en kvinne, Azam Ghare Shiran Lou, kan bli henrettet når som helst. Hun er dømt for medvirkning til drap på sin mann, som over lengre tid solgte henne til andre menn.- Dette er nå en hastesak, alle ankemuligheter er brukt opp og hun venter bare på fullbyrdelse av dommen, forklarer Amiry-Moghaddam. - Siden den nye presidenten Mahmood Ahmadinejad kom til makten i juni i 2005 har over 130 mennesker enten fått dødsdom eller er blitt henrettet, oppsummerer Amiry-Moghaddam.Han oppfordrer den norske regjeringen til å fokusere enda sterkere på menneskerettighetsbrudd i Iran og sette ytterligere press på regimet.Vanskjebne.
Leyla M. ble tvunget til prostitusjon av familien sin da hun var åtte år gammel. Året etter fikk hun sitt første av til sammen tre barn. Hun ble da dømt til pisking for prostitusjon. Tolv år gammel ble hun giftet bort til en afghansk mann, og svigermoren ble hennes hallik. Senere ble hun solgt videre til en 55 år gammel mann som leide henne ut til horekunder.18 år gammel ble Leyla dømt til døden for bordellvirksomhet, seksuell omgang med familiemedlemmer og for å ha født barn utenfor ekteskap. Flere uavhengige undersøkelser av den nå 20 år gamle kvinnen har vist at hun har en mental alder på åtte år.Les også
Siste fra seksjon
-
Massedemonstrasjon mot Georgias president
Titusenvis av mennesker deltok søndag i en demonstrasjon mot Georgias president Mikhail Saakasjvili i hovedstaden Tbilisi.
27 mai 2012 23:25
Relaterte bilder
Den norsk-iranske legen og menneskerettighetsforkjemperen Mahmood Amiry-Moghaddam gjorde nordmenn oppmerksom på Leyla M.-saken. (Arkivbilde) FOTO: SVEIN E. FURULUND
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.
Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.
Tysk kvinne holdt som slave i Bosnia
Politiet har pågrepet et par i den bosniske byen Kalesija som de mistenker for å ha mishandlet en nå 19 år gammel tysk kvinne siden 2004.
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- England v West Indies – day three as it happened | Rob Smyth and Rob Bagchi
- A belligerent Eurovision night fit for a broken Europe
- Cheryl Cole: 'I've dined with Prince Charles, but I've also sat in a crack den'
- Eurovision Song Contest 2012 final from Baku – as it happened
- Norway v England – as it happened | Jacob Steinberg
- U.N. condemns Syrian killings; toll in massacre rises as violence goes on
- Beryl close to hurricane strength as it nears Georgia, Florida
- 'Aimee Day' milestone arrives for Georgia woman fighting flesh-eating bacteria
- The toll of war now includes more amputees
- Swiss man reintroduces his cousin: Anne Frank

