Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • James Conway maner til tålmodighet i Sør-Afghanistan.

    FOTO: SCANPIX

General: Lenge til tilbaketrekning

Det vil ta flere år før det er mulig å overlate krigen til afghanske styrker i den sørlige delen av Afghanistan, sier øverstkommanderende for marinestyrkene, general James Conway.

Les også:

Generalens kommentar er et nytt signal fra amerikanske toppmilitære om at det er lenge til en tilbaketrekning som monner, trass i at president Barack Obama har satt en frist for juli 2011 for å starte en tilbaketrekning.

Conway mener at fastsettelsen av en konkret dato for å starte tilbaketrekningen har gitt Taliban et håp om at de kan vinne krigen.

Han understreker imidlertid at de kommer til å bli skuffet når de oppdager at noen større tilbaketrekning ikke er på tapetet for styrkene i sør.

– Jeg tror ærlig talt at det vil gå noen år før forholdene på bakken er slik at en overføring kan være mulig for oss, sa Conway med referanse til marinestyrkene i Helmand og Kandahar.

Conway, som nettopp har besøkt Afghanistan, sier at enkelte afghanske enheter noen steder kan være klare i 2011, men ikke i sør.

Han sier at han merker at folk blir lei av krigen, men maner til tålmodighet.

– Vi har momentum, vi har tatt initiativet. Men det er ikke det samme som å si at sikkerhetsforholdene har endret seg dramatisk i Helmand, sier han.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.

Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.

Tempen halveres til uken

Knallvarmen synger på siste verset. Til uken synker søylen på gradestokken fra 30 til 15 grader i østlandsområdet. I nord blir det fortsatt mye vind og vått.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger