Gjorde opprør i terror-fengsel
Fanger i det beryktede Guantanamo Bay-fengselet angrep vaktene med improviserte våpen.
32-åringen har forsøkt å ta sitt eget liv 12 ganger mens han har sittet fengslet på Cuba.
Terror-fengselet ble åpnet i januar 2002, og huser mistenkte al-Qaida-terrorister eller personer fra Taliban-regimet i Afghanistan.Også tidligere har de innsatte på Cuba forsøkt å gjøre opprør.I 2003 forsøkte 23 fanger å henge eller kvele seg selv i en koordinert protestaksjon. Også en sultestreik ble satt i gang i august i fjor, men den ble redusert fra å omfatte 131 fanger til en bare håndfull innsatte.President George W. Bush signaliserte tidligere i mai at han ønsker å stenge fengselet.- Guantanamo er en vanskelig sak. Jeg ønsker å stenge leiren og stille fangene for retten, sa Bush i et intervju med den tyske fjernsynskanalen ARD.Presidenten tok imidlertid forbehold om at USAs høyesterett først må avgjøre hvorvidt fangene skal stilles for en sivil domstol eller for en militær domstol.Les også
Siste fra seksjon
-
Massedemonstrasjon mot Georgias president
Titusenvis av mennesker deltok søndag i en demonstrasjon mot Georgias president Mikhail Saakasjvili i hovedstaden Tbilisi.
27 mai 2012 23:25
Relaterte bilder
Ifølge det amerikanske forsvaret har det vært 40 selvmordsforsøk i terror-leiren siden 2002. Her ber en av fangene bak gjerdene som omkranser leiren på Cuba. FOTO: REUTERS/Brennan Linsley
FN krevde så sent som denne uken at leiren i Guantanamo Bay må stenges. FOTO: AP/Brennan Linsley
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.
Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.
Tempen halveres til uken
Knallvarmen synger på siste verset. Til uken synker søylen på gradestokken fra 30 til 15 grader i østlandsområdet. I nord blir det fortsatt mye vind og vått.
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- England v West Indies – day three as it happened | Rob Smyth and Rob Bagchi
- A belligerent Eurovision night fit for a broken Europe
- Cheryl Cole: 'I've dined with Prince Charles, but I've also sat in a crack den'
- Eurovision Song Contest 2012 final from Baku – as it happened
- Norway v England – as it happened | Jacob Steinberg

