Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Ifølge Pentagon skal mange av de løslatte Guantanamo-fangene ha returnert for å kjempe mot USA.

    FOTO: REUTERS

Guantanamo-fanger tilbake i kampen

Mange terrormistenkte fanger i fangeleiren på Guantanamo-basen har returnert til terrorkampen etter at de ble løslatt, sier Pentagon.

Ifølge talsmann Geoff Morell tror Pentagon at 61 tidligere fanger har returnert til kampen mot USA og USAs allierte.

Han bruker tallet for å vise hvor vanskelig det blir for Barack Obama å nedlegge fangeleiren når han overtar som president.

– Det er klart at det er mange fanger på Guantanamo-basen som er fast bestemt på å skade Amerika, amerikanere og våre allierte. Så man må finne en slags løsning for dem, sier han.

Han sier at Pentagon bruker DNA, fingeravtrykk, bildesammenligning og annen etterretning for å fastslå hva de løslatte fangene gjør.

Sist Pentagon kom med et tall på hvor mange de trodde hadde dratt tilbake til slagmarken, var det tallet 37 i mars i fjor. Av dem var det bekreftet at 18 faktisk igjen var involvert i terrorvirksomhet.

Rundt 520 fanger er satt fri eller er overført til fengsler i andre land. 122 ble overført i 2008.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.

Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.

Tempen halveres til uken

Knallvarmen synger på siste verset. Til uken synker søylen på gradestokken fra 30 til 15 grader i østlandsområdet. I nord blir det fortsatt mye vind og vått.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger